דלג אל

הצהרת נגישות

חומש בראשית יב-נ לחינוך המיוחד

חומש בראשית יב-נ

ספר בראשית "יכלול הסִפורים מתחילת בראשית כי הוא מורה אנשים בדרך בעניין האמונה" (הקדמת רמב"ן). ראשיתו בהכרה כי הקב"ה הוא בורא "השמים והארץ וכל צבאם". המשכו ורובו של הספר עוסק באבות האומה: בבחירה בם על ידי הקב"ה, בברית שכרת עימם, בתולדותיהם, במעשיהם ובהבטחות ובייעודים המסורים להם. האבות פרסמו את ההכרה בה' ואת האמונה בקיומו – הן על ידי מה שעשו לקרוא בשם ה' הן על ידי מה שעשה עימם ה' – בשמירה ובברכה מיוחדת בכל יישוביהם: "ויתהלכו מגוי אל גוי ומממלכה אל עם אחר לא הניח לאיש לעשקם".

הלימוד בחומש יַקנה לילד את ההזדהות עם הדמויות של אבותינו הקדושים בד בבד עם הפנמה של מידות, ערכים ואמונה הנלמדים מהם.

תוכנית זו המיוחדת לחינוך המיוחד (חנ"מ) בנויה לפי עקרון של 'הוראה מוכוונת תוכן', בה מתבצע פיתוח הלמידה סביב מקדי תוכן תוך עיסוק בידע, ערכים, חשיבה, ויצירה. ההתמודדות הישירה עם הטקסט – מצומצמת יותר, וממוקדת בפסוקים מרכזיים.

 

עקרונות התוכנית: בהירות ומיקוד, רלוונטיות, הנגשה והמחשה, מתן מרחב ביטוי, ומתן מענה דיפרנציאלי.

 

התוכנית השנתית
על פי תוכנית הלימודים פרשות בראשית–נח נלמדות בכיתה א (פרקים א–יא). זאת כדי לאפשר את הלימוד הראשון בחומש בנחת ולהותיר די זמן בכיתה ב ללמוד את המשך החומש ולסיימו. התוכנית המצורפת מציעה את חלוקת השעות לכיתה ב (פרקים יב–נ), ונוגעת לנושאים נבחרים בחומש שהינם בבחינת 'נכסי צאן ברזל' עבור התלמידים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

חומרי הוראה

מורים יקרים,
עיינתם בחומר ואתם רוצים להעיר ולהאיר? אנא שלחו לנו מייל ואנו נבדוק ונשיב.
בברכה
צוות תנ"ך חמ"ד

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

חומש ויקרא לחינוך המיוחד
ספר ויקרא עוסק בדרך ההתקרבות של האדם לקב"ה – בקדושה, בטוהרה ובכפרה
חומש בראשית א-יב לחינוך המיוחד
לימוד חומש בראשית הוא המפגש הראשון של התלמידים עם החומש, לכן על הלימוד בכיתה להיות פשוט ומותאם לגיל התלמידים
חומש שמות לחינוך המיוחד
חומש שמות עוסק בהיווצרותו של עם ישראל, החל ממשפחה ועד שהיו לגוי גדול, דרך השעבוד והגאולה ביציאת מצרים וקריעת ים סוף וכלה בקבלת התורה, המשפטים, בניית המשכן וח...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.