דלג אל

הצהרת נגישות

יום הזיכרון ליהודי אתיופיה כ"ח באייר

יום הזיכרון ליהודי אתיופיה כ"ח באייר

בכ"ח באייר מציינת מדינת ישראל את יום הזיכרון לבני קהילת יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל.

בשנים 1980–1984 החלה יציאה המונית של יהודי אתיופיה, קהילת "ביתא ישראל", מן הכפרים באזור גונדר לעבר סודן. רבים מיהודי אתיופיה, שחלמו כל השנים לעלות לישראל, הצליחו לברוח מאתיופיה לגבול אתיופיה וסודן, ושם המתינו במחנות זמניים לעלייה לישראל. העלייה דרך סודן התאפשרה בשל הסכם שבשתיקה, שפרטיו היו ידועים רק לבכירים מעטים בסודן. סוכני המוסד שהמתינו לעולים במחנות שבגבול סודן הורו להם להצניע את זהותם היהודית.

בדרכי הבריחה ובמחנות בסודן סבלו היהודים ממגפות, מרעב, וממעשי התנכלות, אונס ושוד רצחני. ההליכה של משפחות, קשישים וילדים נמשכה לעתים חודשים, ולאחריה נאלצו העולים להמתין במחנות הפליטים בסודן כשנתיים עד לחילוצם ולהעלאתם ארצה.

כ-4,000 מבני העדה נספו בדרכים ובמחנות בניסיונם לעלות לישראל. הצנעת הזהות היהודית על-פי הוראת סוכני המוסד הקשתה על העולים את השמירה על הלכות הכשרות והטהרה; במדבר לא היו העולים יכולים לקבור את מתיהם מפחד השודדים, ואילו במחנות הם לא היו יכולים לקבור את המתים בטקס יהודי מאימת השומרים הסודנים.

בנובמבר 1984 החל "מבצע משה", המבצע הממלכתי הראשון להעלאת יהודי אתיופיה לישראל.

חזרה לראש הדף

יום זיכרון ממלכתי לנספים במסע מאתיופיה לישראל, שעת חינוך

יום זיכרון ממלכתי לנספים במסע מאתיופיה לישראל, שעת חינוך

מדי שנה בשנה ביום ירושלים שחל בכ"ח באייר מציינים גם את הנספים במסע מאתיופיה לישראל. ביום זה אנו מוקירים את יהודי אתיופיה אשר יצאו למסעם הארוך אל ארץ ישראל ומעלים על נס את גבורתם ואת נחישותם. בערכה המצורפת הצעות לפעילויות, סרטונים, שירים, סיפורים, כתבות ושאלות לדיון.

הערכה מיועדת לתלמידי חטיבת הביניים והחטיבה עליונה

אולי תתעניינו גם ב...

פסח, ט"ו בניסן
חג הפסח הוא אחד משלושת הרגלים. הפסח נחוג שבעה ימים מט"ו בניסן עד כ"א בו. הלילה הראשון נקרא ליל הסדר. יום טוב ראשון של חג ויום טוב אחרון הם ימי שבתון, והימים ...
מימונה, כʺב ניסן: מוצאי שביעי של פסח ולמחרת היום באסרו חג
בליל המימונה עורכים חגיגה של שכנות טובה בהשתתפות אורחים, מכרים וחברים. דלתות הבית נותרות פתוחות והכול מוזמנים להיכנס, ליהנות, לשמוע דרשות, לשיר פיוטים, לרקוד...
הדלקת נר לזכר הנופלים והנופלות
הדליקו נר זיכרון וירטואלי לזכר הנופלים והנופלות ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.