דלג אל

הצהרת נגישות

חומרי עזר לצוותים חינוכיים

חזרה
חומרי עזר

מנהלים, מחנכים, רכזים ומורים יקרים,
בדף זה צירפנו קישורים לכמה כלי עזר שיוכלו לסייע לכם לקראת הכנת תוכנית להוראת השואה לבית הספר, לשכבה או לכיתה.

  1.  פעילות שפ"י לחדר המורים – הפעילות מתאימה לשלב ראשון בהיערכות להפעלת התוכנית בביה"ס וכוללת בירור עמדות אישיות ורגשיות בנושא השואה לקראת העיסוק בנושא עם התלמידים.
  2.  מצגת רקע היסטורי (המצגת כוללת קישורים לעזרים ולסרטונים לבחירה ולהתאמה לחדר המורים).
  3. מצגת המסבירה את רציונל התוכנית ואת הייחודיות שלה
  4. שיעור מקוון לצוותי יסודי – לרשותכם שיעור מקוון על העיסוק החינוכי בנושא השואה בבתי הספר היסודיים. השיעור בנוי משיחות על הדילמות של העיסוק בנושא, הרציונל, המטרות והכלים. בחלקו השני של השיעור תמצאו ארבע דוגמאות של חומרים והסברים על דרכי השימוש בהם.
  5. מסמך עקרונות והמלצות לחינוך המיוחד – בהוראת נושא השואה בקרב תלמידים עם צרכים מיוחדים עשויים להתבטא ביתר שאת קשיים קוגניטיביים, שפתיים-תקשורתיים, רגשיים והתנהגותיים. בשל מורכבותו וייחודיותו של הנושא נדרשת התייחסות מותאמת למגוון האתגרים העולים מהוראתו, ובכלל זה בנייה של תוכנית הוראה מותאמת. חשוב ליצור חוויה רגשית-ערכית לחיזוק הזיקה למורשת ולקידום ערכים אנושיים ולאומיים הקשורים לנושא. מסמך זה מציג עקרונות והמלצות להוראת התוכנית לפי מגוון המאפיינים של אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, כמו גם דגשים לבניית התוכנית ולהפעלתה במסגרת החינוכית.
  6.  כלי עזר לפסיכולוגים וליועצים חינוכיים – תיווך זיכרון השואה לילדים ולנוער: מענים אפשריים לדילמות פסיכו-חינוכיות
  7. חומרים חינוכיים המותאמים לנושא המרכזי של יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ח. ניצולי השואה מעצבים זיכרון ובונים מדינה בסימן 70 שנה למדינה ישראל.
  8.  קווים מנחים להכנת טקס יום השואה בבתי הספר היסודיים
  9.  מטרות ועקרונות בהוראת השואה (באנגלית), כפי שפורסמו על ידי כוח המשימה הבין לאומי להוראת השואה - IHRA - The International Holocaust Remembrance Alliance. המסמך מאפשר הרחבה ומבט בין לאומי על סוגיית הוראת השואה.


חומרים אלו יוכלו לשמש להצגת הנושא בחדר המורים בבית הספר.
לשאלות ולהזמנת השתלמויות והדרכה על התוכנית אפשר לפנות בדואר אלקטרוני לכתובת: shvileihazikaron@gmail.com

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.