דלג אל

הצהרת נגישות

חג הסיגד, כ"ט בחשוון

חג הסיגד, כ"ט בחשוון

טיבו ומשמעותו של החג

חג הסיגד הוא אחד ממועדי הקהילה האתיופית, קהילת ביתא ישראל. זהו חג עתיק יומין שנקבע ונחגג במסורת יהודי אתיופיה מזה מאות ואף אלפי שנים. משמעותו של החג היא חידוש הברית בין העם ובין אלוהים, כיבוד וחידוש של מעמד הר סיני וקבלת התורה.

מועד החג

החג חל בכ"ט בחשוון, 50 יום לאחר יום הכיפורים. בעבר נחגג החג בכ"ט בכסלו, אך לאחר רפורמה שנערכה בלוח השנה של ביתא ישראל הוא הוקדם לחשוון.

טקסים ומנהגים

הסיגד הוא יום של צום, טהרה והתחדשות, ובמרכזו טקס חידוש הברית בין העם לאל, הכולל קריאת קטעים מאוסף כתבי הקודש של הקהילה (המצהף קדוס) וברכות ותפילות לגאולה. הטקס נערך בראש הר גבוה, המסמל את הר סיני, ומנהלים אותו כוהני הקהילה.
הטקס כולל תהלוכה עם ספר התורה מבית הכנסת (מסגיד) אל ראש ההר, השתחוויה במהלך העלייה; בראש ההר – קיום טקס חידוש הברית; קריאת הפרקים העוסקים בהתגלות אלוהים למשה בהר סיני ופרשת הברכות והקללות בספר ויקרא. חכמי העדה (הקסים) קוראים בקול רם, והקהל חוזר על המילים הנקראות. בסיום הטקס עורכים סעודת חג לאחדות בקהילה.

ההשראה למנהגי החג לקוחה ממעמד דומה המתואר בתנ"ך אות קיימו עזרא ונחמיה בימי שיבת ציון. בישראל התקבל המנהג לערוך את טקס הסיגד בטייל ארמון הנציב המשקיפה אל הר הבית בירושלים, בנוכחות בני העדה ואישי ציבור. טקס נוסף מתקיים בכותל המערבי.

מקור השם סיגְד

סיגד מלשון: סגידה, השתחוויה, פולחן – יום עבודת ה'. שמו העממי של החג הוא חג המהללה (מלשון תחינה) והוא נקרא גם עמתה-סו (יום הקיבוץ).

חקיקה

בשנת 2008 התקבל בכנסת חוק הקובע את הסיגד כיום חג רשמי של מדינת ישראל וכיום בחירה. המטרה הייתה ליצור תחושת הזדהות ומעורבות של קהילת יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. כך התאפשר שימורה של המסורת הקדומה לצד התחדשותה בישראל.

חזרה לראש הדף

פותחים בברכה

פותחים בברכה
መልካም  የስግድ በዓል - מלקם יסגד בהל

על פני הגלובוס
מסורת קהילת יהודי אתיופיה

במעגל השנה
כʺט בחשוון

חזרה לראש הדף

אקדמי+ מקרינים עכשיו: "ירוסלם"

אקדמי+ מקרינים עכשיו: "ירוסלם"

קהל יעד: כיתות ז-יב
אורך הסרט: שעה וחצי
תיאור הסרט:
סיפור "יציאת אתיופיה" הוא סיפורה של כמיהה דתית יוקדת שהועברה מאב לבן, במשך אלפי דורות, לירוסלם שחוטי זהב קשורים בה.
זהו סיפורם של מעשי גבורה מעוררי השתאות של קהילה ויחידים, של פעילות חשאית נועזת שבה לקחו חלק לוחמי 'המוסד' ויחידות העילית של צה"ל, והתגייסות יהודית כלל עולמית כדי להציל שבט יהודי מכליה.
הסרט מביא אל המסך את סיפור השיבה של בני 'ביתא ישראל', מסע דרמטי, רב תהפוכות ועלילות שנפרס על פני כמעט כל המאה ה-20.

חזרה לראש הדף

עליות שנות ה-50 וה-90 - עברית: חינוך לשוני, יסודי (ספרות)

  • עליות שנות ה-50 וה-90
    שירים, סרטונים ומערכי שיעור בנושא עליות יהודי צפון אפריקה, ברית המועצות ואתיופיה
  • מבצע שלמה, יחידת לימוד מתוקשבת (כיתות ה-ו)
    ביחידה שלפניכם התלמידים ילמדו אודות מבצע שלמה, המבצע שבו עלו לישראל כ-14,500 בני קהילת ביתא ישראל (יהודי אתיופיה) בשנת 1991. היחידה עוסקת בסיפור המבצע הייחודי דרך קריאה, האזנה, צפייה, שיח, דיון וכתיבה. באמצעות קריאת סיפורים אישיים והתנסות בתכנון המבצע, באים לידי ביטוי הכמיהה של קהילת ביתא ישראל לארץ ישראל, והאחריות של מדינת ישראל לדאוג לכל היהודים ברחבי העולם.
    היחידה כוללת טקסטים סיפוריים ומידעיים, כתבות, סרטונים, צילומים ועוד, והיא מקדמת את מיומנויות השפה בדרכי למידה מגוונות ומזמנת הוראה דיפרנציאלית.
חזרה לראש הדף

חג הסיגד והעלייה מאתיופיה, מוזיקה יסודי

חג הסיגד והעלייה מאתיופיה, מוזיקה יסודי
חזרה לראש הדף

חג הסיגד בחינוך החברתי, חטיבת ביניים

חזרה לראש הדף

תרבות יהודית - ישראלית

יֶרוּס הוֹלֶכֶת לִירוּסָלֵם (כיתה ב)

סִיפּוּר מַסָּע לְאֶרֵץ יִשְׂראֵל – לִכְבוֹד חָג הַסִּיגְד

חג הסיגד - הלו"ז העברי (כיתות ג-ד)

מכירים את מטרות חג הסיגד

התגעגעתי לירושלים, התגעגעתי (כיתות ד-ו)
ציד"ה לדרך: יהדות אתיופיה - זהות ותרבות (כיתות ד-ו)

הגיליון, אשר פותח לקראת חג הסיגד, נועד לקדם הכרה וקבלה של תרבות זו כחלק מן האתוס היהודי- ישראלי ולחזק את הפתיחות ויכולת ההקשבה לעיצוב אורחות חיים המבטאים את תרבות ישראל .
התלמידים יכירו מושגי יסוד בתרבות יהודי אתיופיה, ילמדו על כמיהתם לארץ ישראל לאורך 2500 שנים, יעסקו בחג הסיגד

העליה מאתיופיה - מעבר ושינוי (כיתות ו-יב)

מטרת השיעור לעורר מודעות לקשיים השונים של העולים, עקב המעבר "מארץ הולדת לארץ מולדת" ולמחויבות הישראלים הוותיקים לסייע בקליטתם ולעורר מודעות לתרומתם של העולים למימוש החזון הציוני של מדינת -ישראל

אסירי ציון במדינת ישראל (כיתות ט-יב)

מערך שיעור העוסק במושג אסירי ציון ואסירי ציון מאתיופיה. מטרת השיעור היא להכיר לתלמידים מושג זה. לספר את סיפורם של חלק מאסירי ציון, מי זכאי להיקרא בשם זה ולהכיר את סיפורם המיוחד והלא מוכר של אסירי ציון מאתיופיה.

חזרה לראש הדף

מתכון - דאבו

מתכון - דאבו

מצרכים:
3.5 כוסות קמח
1 כפית שמרים יבשים
1 כפית מלח
2 כפיות סוכר
2 כפות שמן
2 כוסות מים

אופן ההכנה:
ערבבו את הקמח, השמרים והסוכר. הוסיפו שמן, מים ומלח וצרו בצק מעט דביק. השאירו להתפחה במשך כשעה, לושו היטב והתפיחו שנית. לאחר התפיחה השנייה הוציאו את האוויר והניחו בתבנית של קובנה משומנת (או עם נייר אפיה). השאירו להתפחה שלישית.
אפו בחום בינוני כארבעים דקות.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.