דלג אל

הצהרת נגישות

גוונים – ממסורת המוזיקה והסיפורת של עדות ישראל

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
קהילתיות, יזמות ויצרנות, ביטוי אישי, ידע מתחומי הליבה, ידע בין תחומי, ידע תהליכי, ידע עולם, מיומנויות קוגנטיביות, מיומנויות תוך אישיות, מיומנויות אישיות, למידה במרחבי חיים
סביבות למידה:
כל הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. אומנויות - אומנות מוזיקה: האזנה פעילה לאוצר מוזיקלי איכותי

אודות הפעילות

ערכת 'גוונים' היא פרי פיתוח משותף של האגף לחינוך קדם יסודי והמחלקה למוזיקה באוניברסיטת בר-אילן.
כתבו: זהבה וינטר, לאה מרזל, יהודית פינקיאל.
ייעוץ מוזיקלי: פרופ' אדווין סרורי, ד"ר אוה ברנד, ד"ר יעל שי
ערכת 'גוונים' חושפת את הילד לתרבויות המוזיקה של עדות ישראל השונות ובכך תורמת להרחבת אופקיו, להפיכתו לאדם בעל אישיות פתוחה יותר, סובלנית יותר, עשירה יותר ולחיזוק תחושת השייכות לעם.

גוונים – ממסורת המוזיקה והסיפורת העממית של עדות ישראל כוללת:
מדריך לגננת
‏25 קלטות שמע או 2 דיסקים
זוג בובות עם תלבושת של שש עדות
שישה סיפורי עדות
משחק מוזיקלי (קלפים וקלטת)
ערכת 'גוונים' מבטאת את הפלורליזם היהודי המוזיקלי לגווניו, והיא נועדה לנצל את המגוון הגדול של תרבויות המוזיקה של עדות ישראל. עושר הגוונים הסגנוני של מבחר השירים בערכה זו מעמיד בפני הילדים עולם קסום של צלילים אחרים ומאפשר להם להרחיב את אופקיהם המוזיקליים באמצעות המורשת של בני משפחתם.
שימוש במסורות המוזיקה של עדות ישראל השונות כחלק מתוכנית גן הילדים מאפשר מסע ציורי מגוון שבו צורות ומנגינות, צבעים וסיפורים, מסע אל הסגנונות הייחודיים של כל עדה ועדה ואל המאחד המשותף לעם ישראל: הגעגועים לארץ ישראל, התפילה, המנהגים והחגים, השפה העברית ושפת המוזיקה המביעה את רחשי הלב.
בהיכרות ברוכה זו טמון עניין רב – יש בה כדי לתרום להרחבת האופקים של הילדים, לחיזוק תחושת השייכות לעם היהודי ולהבנת המשמעות העמוקה של המושג "השוני התורם".
הפרויקט 'גוונים' משקף תהליכים רב-ערוציים בעיצוב הזהות התרבותית הישראלית. אנו מקווים שערכה זו תעשיר את העולם המוזיקלי של ילדי ישראל ותחשוף אותם לגירוים צליליים שונים מאלו של אמצעי התקשורת ושל הרפרטואר הקונבנציונלי.
מעל ומעבר למטרות המוזיקליות, נפתח כאן פתח להישגים חינוכיים: לקדם את הסובלנות כלפי האחר ולהעמיק את ההבנה של המסורת המשפחתית של כל ילד מתוך אמונה שרק התבוננות בעבר תשפר את הביטחון העצמי בעתיד.

אולי תתעניינו גם ב...

חלונות לשמיים
לילדים יש היכרות נרחבת עם מגוון תופעות בנושא החלל. הם מתבוננים בגרמי השמיים, בשמש ובירח ובשינויים באורך היום והלילה וחווים את שינויי העונות. הם שמעו על כוח ה...
بستانٌ على شاطئ البَحر
يخرج الأطفالُ في جولةٍ أسبوعيّةٍ إلى الشّاطئ القريب، حيث توفّر لهم هذه البيئةُ الطبيعيّةُ فرَصًا للتعلّم من خلال سياقٍ حيويٍّ نشِطٍ، ممتعٍ ومثيرٍ للاهتمام.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.