דלג אל

בריאות מההתחלה

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
ידע בין תחומי, מיומנויות קוגנטיביות, מיומנויות תוך אישיות, מיומנויות אישיות, קהילתיות, יזמות ויצרנות, ביטוי אישי, למידה במרחבי חיים
סביבות למידה:
כל הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. חינוך גופני: חינוך לבריאות

"בריאות מההתחלה" – אוגדן מנחה להטמעת תחום בריאות בגני ילדים

מתוך דברי מנהלת האגף לחינוך קדם יסודי שבפתח האוגדן:
בריאות הילדים בגיל הרך, החל מלידתם ובמרוצת הילדות המוקדמת, מושפעת מהסביבה הפיזית והחברתית שבה הם חיים. בריאותם נמצאת באחריות המבוגרים במשפחתם, המסגרת החינוכית שאליה הם משתייכים והקהילה המספקת שירותי בריאות ורווחה. בריאות טובה היא תנאי חיוני להתפתחותו המיטבית של כל ילד ולהתקדמותו בכל אחד מתחומי ההתפתחות: הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי, השפתי והתקשורתי, התחושתי והתנועתי.
האגף לחינוך קדם-יסודי מייחס חשיבות מרבית להובלה של אורח חיים בריא בגן הילדים.

מנהלת הגן בשיתוף צוות הגן ומשפחות הילדים יפעלו לקידום הנושא בשני מישורים:
האחד – קבלת אחריות ומתן דוגמה אישית בדאגה לבריאות הילדים;
השני – הקניית הרגלים והטמעת אורח חיים בריא בקרב ילדים החל מהגיל הצעיר כחלק מכישורי החיים שהם רוכשים בביתם ובמסגרת החינוכית.
אורח חיים בריא בגן הילדים הוא בסיס ללמידה, והוא משתלב בכל העשייה החינוכית בגן. שילוב תחום הבריאות כחלק מהותי ואינטגרלי מההוויה בגן – יש בכוחו להשפיע על בניית הערכים, העמדות וההתנהגויות של הילדים החל מן הגיל הרך ובהמשך חייהם מתוך כיבוד שונות בין-תרבותית.
התוכנית בגן הילדים תזמן לילדים התנסויות מהנות ובעלות משמעות בעבורם לרכישת ידע ותיתן מענה לצורכיהם המשתנים. היא תעודד חקרנות ויצירתיות ותגביר את תחושת המסוגלות והאחריות האישית של כל פרט ושל הקבוצה כולה. השקעה בקידום נושא הבריאות בגן הילדים תתרום לבריאות הילדים, משפחותיהם והקהילה כולה בהווה ובעתיד.

החוברת "בריאות מההתחלה"

חלק א: ההלכה
1. הנחות יסוד
2. מושגים, מונחים, הגדרות
3. מדיניות המשרד
4. גן מקדם בריאות

חלק ב: המעשה
1. מודל ודרכי פעולה
2. תוכני בריאות משולבים בתוכנית העבודה הגנית
3. מדדים להערכה עצמית ולהעמקה
4. מבחר נושאים בחינוך לבריאות
5. תכנים נבחרים בפעילויות העשרה ובהשתלמויות
6. גופים מסייעים ומקורות מידע

אולי תתעניינו גם ב...

הקיפוד שאמר מה אכפת
האזנה לסיפור והצעות למגוון פעילויות
ברוכים הבאים לסטודיו לאנימציה
הסרטון מציג איך מקדמים מיומנויות שפה ותהליכי תיכון, ומעודדים שיתופיות בין הילדים באמצעות צילום ויצירת סרטוני אנימציה ב-STOPMOTION
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.