דלג אל

הצהרת נגישות

דבר הממונה

חזרה
דבר הממונה

"ההצלחה היא מסע, לא יעד", בן סוויטלנד.

מאז הקמת המדינה חלו שינויים ניכרים בגישת המדינה והחברה כלפי אנשים עם מוגבלות. החל משנת 1998 ואילך המדיניות והחקיקה בנושא מתבססות על חקיקת החוק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ועל זכותו של אדם עם מוגבלות להשתתף באופן פעיל בכל תחומי החיים (מתוך השתלבות אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה בישראל, מרכז המחקר והמידע הכנסת).

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ""ח-1998 קובע כי מעסיק (מי שמעסיק לפחות 25 עובדים) חייב לפעול לייצוג הולם של אנשים עם מוגבלויות בקרב עובדיו.

ממחקרים בנושא התעסוקה של אנשים עם מוגבלות עולה כי צעירים עם מוגבלויות מתקשים להשתלב בעולם התעסוקה. כמו כן הודגש הצורך בגיבוש תוכנית התערבות שמטרתה המרכזית להגביר את העשייה החינוכית לשם העמקת ידע בקרב התלמידים ופיתוח ערכים ומיומנויות להעצמת המסוגלות התעסוקתית במהלך הלימודים לקראת הסמכה מקצועית.

מסקירת ספרות שנעשתה בנושא עלה כי בארץ ובעולם חסרה תוכנית להסמכה מקצועית לתלמידים עם מוגבלות.
על רקע הכתוב לעיל, הוקמה ועדת היגוי לגיבוש מודל חדשני לתלמידים הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים בשלב לימודיהם במערכת החינוך ושמהּ "מגמה לעתיד": תוכנית לחינוך טכנולוגי מקצועי לתלמידים מסיימי כיתה י"ב הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים בני 18 עד 21.
התוכנית גובשה בהובלת משרד החינוך ובהשתתפות משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ג'וינט ישראל, קרנות הביטוח הלאומי, אלווין ישראל, רשת עתיד ועמותת גוונים.

שיתוף פעולה זה אִפשר לפתח תוכנית המשלבת ידע וניסיון מקצועי בתחומים הרלוונטיים של הגורמים השונים. המטרה היא להשפיע על התפתחותם והעצמתם של התלמידים, עם סיום לימודיהם, לשם השתלבותם בעולם התעסוקה. התוכנית החלה לפעול בשנה"ל תשע"ז, ובשנה"ל תשפ"ב ילמדו בה כ-350 תלמידים ב-31 כיתות ב-12 מוסדות חינוך.

צוות ההדרכה במטה עומד לרשותכם בכל שאלה כדי להבטיח את היישום המוצלח של התוכנית במוסדות החינוך.

הממונים על המגמה

אסף מנוחין
ממונה חינוך טכנולוגי על-תיכוני, מִנהל מדע וטכנולוגיה
דואר אלקטרוני: assafme@education.gov.il

מימי פלצ'י
מפקחת, אגף א' חינוך מיוחד, המִנהל הפדגוגי
דואר אלקטרוני: miriampa@education.gov.il

אולי תתעניינו גם ב...

היערכות
בנושא זה מוצגים כלים לשלב ההיערכות טרם תחילת לימודיו של הצעיר במסגרת תוכנית 'מגמה לעתיד' (תחילת הלימודים ב-1.9)
אודות מגמה לעתיד
תוכנית 'מגמה לעתיד' עוסקת בחינוך טכנולוגי מקצועי מותאם לצעירים עם מוגבלות ובפיתוח מסוגלות תעסוקתית להעצמת הצעיר לקראת השתלבותו כבוגר אוטונומי ועצמאי בשלבי הח...
שנה ג (יב מקבילה 73)
בשנה ג בתוכנית מגמה לעתיד מושם דגש רב על פרויקט הגמר ועל ההיערכות לתוכנית המשך בתום הלימודים.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.