דלג אל

הצהרת נגישות

תוכניות לימודים בעברית לדרוזים בחטיבה העליונה

חזרה
תוכנית הלימודים

מטרתה של תוכנית הלימודים בעברית לדרוזים היא להעמיד לרשות מערכת החינוך הדרוזית מסמך חדשני שבידו לסייע למורים בהוראת השפה העברית על פי גישות חינוכיות ופדגוגיות עדכניות הנגזרות מעקרונותיה של הלמידה המשמעותית.

התוכנית מבוססת על תפיסת חשיבותה של השפה העברית וייחודה בקרב בני העדה הדרוזית במדינת ישראל. עוד בבסיסה קיומו של קשר קבוע ותמידי בין רכישת השפה העברית כשפה נוספת לבין השימוש בה במבחר אופנים ולצרכים שונים. התוכנית רואה בהוראת השפה תהליך של הקניית אמצעים רב-תכליתיים (לימודיים, תרבותיים וחברתיים) המיועדים לסייע לתלמידים במסגרות שונות ובגילים שונים.

היא מבוססת על עקרונות רכישת שפה נוספת הכוללים כשירות לשונית, ידע של אוצר מילים, ידע דקדוקי, כישורי הבעה בעל פה ובכתב וכן שימוש לשוני יישומי ויעיל בארבע אופנויות השפה. ביסוס ארבע אופנויות השפה בתוכנית החדשה ייעשה מתוך חשיפת התלמיד למגוון טקסטים בעלי מכלול רחב של תכנים משמעותיים לחייו בבית הספר ומחוצה לו.

תוכנית השש-בש

תוכנית השש-בש

שש-ב"ש – תוכנית שעתית-שבועית-שנתית מציגה במפורט את חלוקת נושאי הלימוד הנדרשים בכל אחת מכיתות הלימוד בחטיבה העליונה בתחום הדעת עברית לדרוזים. התוכנית עוסקת בהוראת העברית כשפה שנייה בכתב ובעל פה ומבוססת על המיומנויות הנבחרות במיקוד הלמידה תשפ"ב עברית לדרוזים בחטיבה העליונה.

התוכנית מפרטת את תהליך ההוראה לפי שעה שבוע חודש ושנה ומציגה את עקרונות היסוד של הוראת העברית כשפה שנייה. בעקרונות אלו: חשיפה, הקניה, תרגול בהקשר והפקה שלמה בכתב ובעל פה, בד בבד עם התייחסות לתפקיד המורים ולאחריות התלמידים בתהליך ההוראה והלמידה. בתוכנית הצעות רבות למגוון מצגות, דפי עבודה, סרטונים, משחקים ומבחר פעילויות אינטראקטיביות. כוחה של התוכנית נעוץ ביכולתה למקד את המורים ולשפר את תהליך הוראת העברית כשפה שנייה במגזר הדרוזי.

אולי תתעניינו גם ב...

בחינות בגרות
אוסף בחינות בגרות, מחוונים, תשובונים, מתכונות וקטעי האזנה משאלוני הבגרות של השנים האחרונות
מערכת השידורים הלאומית - מצגות והקלטות
מערכת השידורים הלאומית - מצגות והקלטות בעברית לדרוזים חטיבה עליונה
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.