דלג אל

היום הבין-לאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 3.12.2021

בישראל חיים כ-1,600,000 אנשים עם מוגבלות, כ-270,000 תלמידים עם מוגבלות.
המוגבלות יכולה להיות פיסית, נפשית או שכלית, קבועה או זמנית, ובעטיה מוגבל תפקודו של בעל המגבלות באופן מהותי. 

נגישות מושגת כאשר אין מכשולים החוסמים את אפשרות הגישה העצמאית של כל אדם ואדם למקומות, למתקנים או למידע, ללא צורך בסידורים מיוחדים.
ההשקפה שלנו כחברה היא שיש לשלב את האדם עם המוגבלות כשווה בין שווים בתוך החברה ולהבטיח לו שוויון הזדמנויות.

היום הבין-לאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מצוין ב-3 בדצמבר מדי שנה ומוקדש להעלאת המודעות לקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ולשילובם בחברה.
השנה (תשפ"ב) יצוין יום זה במוסדות החינוך במהלך שבוע, בתאריכים: ג' בטבת עד י' בטבת תשפ"ב, 7-14 בדצמבר 2021.

המטרה המובהקת של שבוע זה הינה העלאה למודעות של זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ומחויבותה של החברה בישראל לזכויות אלה, המושתתות על ההכרה בעקרון השוויון, על ההכרה בערך האדם שנברא בצלם ועל עקרון כבוד הבריות (מתוך חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשע"ט.)

הנושא שנבחר השנה במיקוד על- ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הינו, קידום זכויות בפרפריה החברתית ובחברה הערבית והחרדית.

הבידוד החברתי בתקופה מאתגרת זו בה אנו נמצאים בשל וירוס הקורונה הציב בפנינו אתגרים רבים. בהם חוסר באינטרקציה חברתית וחסך במפגשים חברתיים המפתחים את הכישורים הבין-אישיים. דווקא בתקופה זו שהחברה כולה מגויסת לערבות הדדית, לעזרה לזולת, לראיית האחר ולנתינה, חשוב שנעסוק בערכים חשובים אלו במערכת החינוך.

יום השוויון הבין-לאומי לאנשים עם מוגבלות מזמן לנו הזדמנות פז לפתח אצל הילדים את הכישורים הבין-אישיים, את היכולת לקבל את האחר, להכיל את השונה ולגלות אמפתיה.

אנו באגף זה"ב, נגישות ואורח חיים בטוח, רואים חשיבות עליונה בעיסוק בנושא מבחינה חברתית ערכית, כחלק מהעלאה למודעות, הכשרת לבבות ושינוי התודעה בקרב התלמידים, שיובילו להנגשה חברתית ערכית בכל מוסדות החינוך ולשילוב חברתי של תלמידים עם מוגבלות.
מוסדות החינוך במהלך שבוע זה מתבקשים להקדיש שיעורים בכל הכיתות בנושא. כמובן תמיד רצוי ומומלץ לקיים יום חוויתי מלא במוסד החינוכי ובו תחנות הפעלה, שיעורים בנושא בכיתה, הרצאה מעוררת השראה.

הפעילויות ומערכי השיעור מתוקשבים ומשולבים בהם סרטונים מקסימים והתנסויות חווייתיות, קיימים שיעורים ע"פ שכבות הגיל השונות: קדם יסודי, יסודי ועל יסודי.
כל המערכים מובאים במצגות הפעלה לתלמידים ולכן מותאמים לתקופת הקורונה וניתן לשתפם גם בשיעורי הזום.

חזרה לראש הדף

אקדמיה ברשת

שידור חי: נגישות עם חיוך

בתוכניות המוקלטות שלפניכם נכיר אנשים ונשים מעוררי השראה המתגברים על אתגרים ומתמודדים עם מגבלותיהם, ובכנסים המוקלטים נקבל המלצות לשילוב ילדים עם מוגבלויות במוסדות החינוך, בכיתה ובעת הלמידה מרחוק.

שידור חי: נגישות עם חיוך לרגל היום הבין-לאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אתם מוזמנים להצטרף לשידור חי עם עדי גולדשמידט‏, נער המתמודד עם מחלת דוּשֶׁן (ניוון שרירים). עדי יספר בהומור על התמודדותו עם המחלה.
קהל היעד: תלמידי כיתות ד-יב מועד השידור: יום רביעי ד׳ בטבת תשפ״ב, 8 בדצמבר 2021, בשעה 11:00

חזרה לראש הדף

ערכת פעילות – חינוך חברתי ושעת חינוך לתלמידי על יסודי

 ערכת פעילות – חינוך חברתי ושעת חינוך לתלמידי על יסודי

ערכת פעילויות לציון היום הבין-לאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות באמצעותן יבררו התלמידים את התייחסותם לאנשים עם מוגבלויות ברמה האישית וברמה החברתית ציבורית.
הערכה כוללת מבוא, סיפורים ומדרשים, הצעות לעשייה חברתית, שאלות לדיון, סרטונים וכתבות.
> ערכת פעילויות

חזרה לראש הדף

"להרגיש כמו כולם" – אלבום שירים ייחודי

חן רוטשילד, אמא לילדה בעלת צרכים מיוחדים ראתה את המחסור בשירי ילדים וילדות שנכתבו עם התייחסות ורגישות לילדים ולילדות שיש להם מגבלה או לקות והחליטה להפיק אלבום כזה בעצמה. אלבום שירים עם שירים כמו: "קטנים על גלגלים", "לא רואה אבל שומע" ועוד…

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.