דלג אל

יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן, 30.11, ו' בכסלו

יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן, 30.11, ו' בכסלו

יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן מצוין בכל שנה ב-30 בנובמבר על פי חוק הכנסת מיום כ"ה בסיוון תשע"ד, 23 ביוני 2014. את היום מציינים במשרד לאזרחים ותיקים, בנציגויות ישראל, בכנסת ובמערכת החינוך.

נושא זה מתקשר לתפיסות חינוכיות שמשרד החינוך מקדם הנוגעות לראיית האחר, להיכרות עם תרבויות ועם עדות שונות ולמתן יחס של כבוד ואמפתיה לשונה.

קורות יהודי ארצות ערב ואיראן, תרבותם, מורשתם וסיפור עלייתם אינם מוכרים דיים בחברה הישראלית בכלל ובמערכת החינוך בפרט.

קהילות אלו הן מהעתיקות ביותר ומהמפוארות בהיסטוריה היהודית. כמיליון יהודים בני הקהילות האלה סבלו מפרעות בשנות הארבעים והחמישים של המאה ה-20 בעקבות הקמת מדינת ישראל ונאלצו לעזוב את ארצות מוצאם.

כמחציתם הגיעו למדינת ישראל בשנים הראשונות להקמתה ושוכנו במעברות. במקרים רבים שובצו העולים מארצות המזרח בעבודות שלא הלמו את מעמדם החברתי והכלכלי הגבוה ואת הכשרתם. ה

עולים תרמו להקמתן של שכונות חדשות בערים הגדולות ולהקמת יישובים רבים לאורך גבולות מדינת ישראל מהגליל העליון (קריית שמונה, שלומי) ועד הנגב ודרום הארץ (שדרות, דימונה, מצפה רמון ואילת). הם התערו בחברה הישראלית והפכו לחלק מן הפסיפס הייחודי של מדינת ישראל.

 ציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן מספק הזדמנות להעמקת ההיכרות עם עולם יהודי עשיר זה, אשר כמחצית מתלמידי מערכת החינוך הם צאצאיו. יום זה מחבר את התלמידים למורשתם ולמורשת העדות השונות וחושף אותם לסיפורים של עלייה וקליטה.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.