דלג אל

הצהרת נגישות

קונצרטים בגנים

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
קהילתיות, ביטוי אישי, ידע מתחומי הליבה, ידע בין תחומי, מיומנויות קוגנטיביות, מיומנויות תוך אישיות, מיומנויות אישיות, יזמות ויצרנות, למידה במרחבי חיים, ידע תהליכי, ידע עולם
סביבות למידה:
פנים הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. אומנויות - אומנות מוזיקה: האזנה פעילה לאוצר מוזיקלי איכותי, ביצוע: שירה, נגינה, אלתור, רישום

אודות הפעילות

רציונל
תוכניות קונצרטים בגני ילדים נועדו לעודד צרכני תרבות רגישים למוזיקה אומנותית ויוצרים ומבצעים עתידיים במוזיקה כלית וקולית בסגנונות שונים.
במהלך הפעילות נוצר קשר ישיר ובלתי אמצעי בין נגני תזמורות – התזמורת הפילהרמונית, הסימפונית ראשון לציון, סימפונט רעננה, תזמורת חיפה, התזמורת האנדלוסית, הקונסרבטוריון, סטודנטים מן האקדמיה – ונגנים מקומיים לבין ילדי הגנים והקהילה.
מטרת התוכנית
מטרת התוכנית היא להפגיש את הילדים עם מוזיקה אומנותית בצורה מעמיקה מחד גיסא ולשתף אותם בצורה פעילה במהלך הקונצרט מאידך גיסא.
אוכלוסיית יעד
ילדי גנים בני שלוש עד שש
היקף הפעילות
2,000 כיתות גן משתתפות בתוכניות קונצרטים השונים המפורטים להלן.
תיאור התהליך
- המורים למוזיקה, מנחי תוכניות הקונצרטים, מקבלים הסברים על הקטעים שיושמעו בקונצרט ולומדים להעבירם לילדי הגן בצורה חווייתית.
- הילדים לומדים את היצירות שיושמעו בקונצרטים באמצעות תנועה, משחקי מראה, שימוש באביזרים ודרמה.
- הגננות חוזרות על היצירות בשגרת הגן.
- הילדים מגיעים לאולם הקונצרטים ומאזינים לרפרטואר שהכירו בגן.
תקציב ועלויות
הקונצרטים מתקיימים במסגרת סל תרבות.

תוכניות
לגעת במוזיקה
קונצרט בשיתוף סטודנטים ובוגרי האקדמיה למוזיקה בירושלים, בייעוץ מוזיקלי-פדגוגי של הד"ר ורוניקה כהן. מטרת הקונצרטים להכין עתודה של צרכני תרבות רגישים למוזיקה קלסית ושל יוצרים ומבצעים עתידיים של מוזיקה.
מוזיקה ויוה במפגש בין דורי
תוכנית קהילתית מטעם בית הספר לחינוך מוזיקלי – המדרשה למוזיקה, מכללת לוינסקי לחינוך. השנה בשיתוף מגמת המוזיקה חוף כרמל, אולפנה חוף כרמל, מקהלת העפרוני - עמק חפר. מנהלת פדגוגית ויועצת: ד"ר דוצ'י ליכטנשטיין. רכזת ומנחה: סיגלית שלו.

פעמה
קונצרט בשיתוף סימפונט רעננה ותזמורת סימפונית ראשון לציון, בייעוץ מוזיקלי-פדגוגי של מיקי תוסיה הכהן.
מטרת הקונצרטים להכין את הילדים ולהכיר להם את היצירות שינוגנו בקונצרט באופן פעיל בתנועה, בנגינה, בשירה, באלתור ובהלחנה, בדרמה ובמשחק.
גנים שרים
תוכנית בשיתוף 'זית' ומקהלות עמק חפר ששמה לה למטרה לחשוף את הילדים בצורה חווייתית לנכסי צאן ברזל של המוזיקה היהודית-ישראלית. במפגשים בגן הילדים פוגשים זמרים וזמרות ממקהלת 'מורן' וממקהלת 'נונה' ומאזינים האזנה פעילה לביצועים רעננים של שירי זמר עברי מעדות ישראל.
אופרה לילדים
תוכנית קהילתית, יצירתית וייחודית מטעם מגמת המוזיקה של תיכון מטרו-ווסט רעננה, ובמסגרתה התלמידים מלחינים אופרה מקורית ומעלים אותה בביצוע בימתי מלא על בימת אולם התרבות בעיר רעננה ומחוצה לה.
מוזיקון
תוכנית ששמה לה למטרה לקדם את החינוך המוזיקלי בגנים בשני היבטים: האחד הוא פיתוח יכולות מוזיקליות תואמות התפתחות ותרבות; השני הוא היכרות עם רפרטואר מוזיקלי מגוּון שהוא חלק מתוכנית הקונצרטים. נוסף על המטרה הפדגוגית, המפגשים עם המדריכים יוצרים קשר אישי חשוב המסייע לילדים להתחבר לעולם המוזיקה ולרפרטואר הקונצרטים.
אורי ביתן
קונצרט בשיתוף הקונסרבטוריון – רשת מתנ"סים קריית טבעון והמועצה המקומית קריית טבעון שבו משתתפים תלמידי הקונסרבטוריון בהדרכת אורי בית. המטרה היא לעודד צרכני תרבות רגישים למוזיקה ויוצרים ומבצעים עתידיים מתוך יצירת מפגש בין-דורי עם בני נוער הלומדים בקונסרבטוריון קריית טבעון.
אלחאן
קונצרט בשיתוף עיריית חיפה ועמותת פוליפוני (המנהלת מפעלים חינוכיים-מוזיקאליים ברחבי הצפון) ותזמורת הגליל המיועד לגנים יהודים וערבים גם יחד. מטרת הקונצרטים היא לשלב את המוזיקה הקלסית בחיי היום-יום בגן כדי שזו תתרום לאקלים מיטבי.
נגנים מקומיים
קונצרטים בביצוע קבוצות נגנים מקומיים שבמהלכם נוצר קשר בין הילדים לקהילה מתוך מתן עידוד לצרכני תרבות עתידיים. בדרך זו אנו פותחים צוהר לעולם המוזיקה האומנותית בצורה חווייתית ומעשירה.
בואו לגני – פיוטים בגנ"י
תוכנית ייחודית שמטרתה להפגיש גננות, ילדים והורים עם המורשת הרב-קולית של שירת הפיוטים ממסורות ישראל השונות, מתוך מגמה לשלב אותה בשגרת החיים של הגן.
התוכנית יצאה לדרך בשנת הלימודים תשע"ו והיא חלק מראייה רחבה יותר המבקשת להעשיר את הפסקול של התרבות הישראלית, בדגש על מערכת החינוך, במקורות מגוונים של חוכמת הדורות.
ילדוג'אז (קדימה-צורן)
תוכנית החושפת ומעמיקה את ההיכרות של הקטנטנים עם סגנון הג'אז על גווניו המרובים. במהלך השנה הילדים לומדים רפרטואר המתבסס על קלסיקה עברית בעיבודים ג'אזיים, וכך משלבים את המוזיקה בשגרת הגן. בסופו של התהליך הילדים מגיעים לקונצרט "חי" ובו הם משתתפים פעילים.

אולי תתעניינו גם ב...

מרחבים טבעיים
מרחבים טבעיים חשובים להתפתחותם ולבריאותם של ילדי הגן ומתאימים לאופן הלמידה של ילדים צעירים
מנהיגים את הדרך בגן הילדים – 75 שנה לעצמאות ישראל
האוגדן מציג עקרונות והצעות לפיתוח הנושא: מנהיגים את הדרך בגן הילדים.
מה עושים כשכועסים
מה עושים כשכועסים? בסרט זה תוכלו לצפות במגוון דרכים יצירתיות ומקובלות להתמודדות עם קונפליקטים וכעסים ותגלו כיצד השיח הרגשי יכול להיות מיושם בגן הלכה למעשה
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.