דלג אל

הצהרת נגישות

זכויות ילדים בגן

זכויות ילדים בגן

גן הילדים, בהיותו בית חינוך, רואה בחינוך לכָבוד יסוד לעשייה החינוכית בגן. על כל אחד לכבד כל ילדה וילד, גם את הקבוצה לצידו, ואף לחוש אחריות כלפי הזולת – צעיר או מבוגר.
לבית חינוך באים הילדות והילדים ללמוד מרצון, מאהבה, מתוך אתגר. אכפתיות אנושית של הצוות החינוכי עוטפת כל אחד מהם, מעניקה להם אמון ביכולתם ומפתחת בהם את האמונה בערכם מתוך הגנה ואהבה בלא תנאי מוקדם.
הזכויות המוענקות לילדים אינן מוענקות להם בחסד כי אם בזכות – בזכות היותם בני אדם וילדים. בצד אותן זכויות קמה חובה להורים, לגננות ולמדינה לאפשר ולקדם את יישומן בכל יום. זכויות יש לכל אדם, בכל גיל, בכל שיוך. הילדים תלויים בגננות וזקוקים להגנתן ולהדרכתן. ומנגד הם בני אדם שלמים בעלי רגשות, משאלות ורצונות. אלו בני אדם הנמצאים בשלבי התפתחות שונים – כל אחד בקצב משלו, כל אחת בדרך משלה. עלינו לכבד כל ילדה וילד, להקשיב להם ולהתחשב ברצונות שלהם, לאפשר להם להיות שותפים בקבלת החלטות ולפתח בהם אחריות לעצמם ולאחרים.
החינוך שלנו לזכויות ולאחריות, ציר מארגן בגן, בונה אקלים מכבד המצמצם אלימות ומאפשר למידה משמעותית בחיי כל ילדה וילד. מתוך הבנה זו, הטמעת תרבות של זכויות ואחריות בגן רואה בטובת הילד שיקול ראשון, מקדמת פניוּת רגשית של הילדים ומאפשרת להם להתנסות במימוש ערכים אזרחיים וחברתיים. תהליך חינוכי כזה מעמיק את תחושת השייכות של ילדים למסגרת הגן, מקדם חשיבה ביקורתית, מגביר את תחושת הביטחון ומעלה את הדימוי העצמי שלהם.
אמנת האו"ם לזכויות הילדה והילד שאושררה בידי מדינת ישראל לפני שלושים שנה מספקת לכולנו את הכלים וההנחיות לבניית תהליך חינוכי משמעותי של זכויות לצד אחריות, גם בגני הילדים עם הצוותים החינוכיים והילדים.
טובה בן-ארי - מפקחת ארצית ליישום חוק זכויות התלמיד והתלמידה.

פעילויות לילדי הגן

פעילויות לילדי הגן

שיריקוד זכויות הילד

תוכנית הפעלה בריקוד ובתנועה המזמנת שיח בנושא זכויות הילד והילדה בגיל הגן והכיתות הצעירות.

משדרים מוקלטים אקדמיה ברשת

משדרים מוקלטים אקדמיה ברשת

אולי תתעניינו גם ב...

מדריכים ועלונים
מדריכים ועלונים במגוון נושאים ובתחומי הדעת השונים
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.