דלג אל

הצהרת נגישות

למידה מרחוק

חזרה לראש הדף

"שווה דיבור" - שיח עכשווי בסוגיות מגדר ושוויון בין המינים

על התוכנית

שווה דיבור זו תוכנית סדנאית הפועלת בבתי הספר היסודיים והעל-יסודיים, אשר מופעלת על-ידי המורים והמורות בבית הספר. תוכנית זו נולדה מתוך הצורך בשיח מעמיק בסוגיות של מגדר ושל שוויון בין המינים, שהן רלוונטיות מתמיד עבור תלמידים ותלמידות בישראל. התוכנית מבקשת להנחיל תפיסות של שוויון ערך האדם בהקשרם המגדרי באמצעות מגוון דרכי הוראה ובמסגרת חוויה כולל במרחב הבית ספרי. היא נוצרה מתוך הבנה כי הנושא המגדרי נוגע לכל רובדי החיים של התלמידות והתלמידים וקשור באופן ישיר לחברה, לתרבות ולפוליטיקה. מעצם היותו אחת מהזירות המכוננות ביותר בחיי התלמידים והתלמידות, משמש המרחב הכיתתי במה אידאלית להצפת נושאים וליצירת תהליכי עומק לבחינת הנושא ולעיצוב עמדות שוויוניות יותר בקרב תלמידים ותלמידות. התוכנית נוגעת ביריעה רחבה מאוד של נושאים אקטואליים ורלוונטיים כדי לאפשר התאמתם לכיתה ולמנחה. מטרתה ליצור שיח מעמיק ורחב ככל האפשר, באמצעות הקניית כלים ביקורתיים וערכיים ויישומם בחיי היומיום.

שווה דיבור לבתי הספר היסודיים

תקופת בית הספר היסודי מתאפיינת בתהליך התבגרות של הילד או הילדה, מבחינה ביולוגית ומבחינת גיבוש הזהות העצמית והייחודית. בתהליך עיצוב האישיות מושפעים הילדים הילד והילדה מסוכנית סוציאליזציה שונים, המציבים להם מודלים להזדהות. מסרים תרבותיים וחברתיים ביחס למאפייני הנשיות והגבריות מציפים את הבנות והבנים, ומופנמים על-ידם. אלה הופכים להיות עמוקים ומוטבעים בהם עד כדי מובנים מאליהם. המתבגרים והמתבגרות מאמצים בית שאת סטריאוטיפים חברתיים לגבי ההתנהגויות המגדריות, וכל שונות מאיימת עליהם מאוד. בתקופה זו גם בוחרים המתבגרים והמתבגרות את תחומי העניין שלהם, אשר משפיעים על תפיסתם העצמית ועל בחירת מסלולם בחיים. מגדר מהווה מרכיב מרכזי בבחירות אלה, ולכן חשוב לעסוק בו ולהבין כיצד הוא משפיע על עיצוב האישיות של כל מתבגר ומתבגרת.

מטרות התוכנית
  1. חיזוק תפיסות שוויון ערך האדם וכבודו כבסיס לחברה דמוקרטית
  2. עידוד לחשיבה ביקורתית בהיבט המגדרי וחיבור חשיבה זו לתפיסת העולם הכוללת של התלמיד והתלמידה
  3. הענקת לגיטימציה לשונות ולמגוון מגדרי בהתנהגות, במראה ובבחירות אישיות
  4. הענקת כלים לחשיבה יצירתית בהיבט המגדרי לקראת עיצוב של חברת מופת שוויונית
  5. היכרות עם מאבקי הנשים לשוויון זכויות אדם בעבר ולזכות ההצבעה בארץ ישראל ובעולם
  6. עידוד מעורבות פעילה ואקטיביזם חברתי לצמצום הפערים בין המינים בחברה

מוזמנות ומוזמנים להכיר את החוברת המלאה

אולי תתעניינו גם ב...

דבר הממונה
"כדי להיות בעלות חזון אמתי, עלינו לנטוע את דמיוננו בקרקע המציאות המוצקה, ובאותה העת לאחוז בדמיוננו אפשרויות החורגות ממציאות זו" (בל הוקס)
מגדר בלוח השנה
על לוח השנה ימי ציון חשובים הקשורים למגדר. לכל יום, חג או מועד היבטים מגדריים שונים. במועדים אלו יש חשיבות לעיסוק בנושאים המוצעים ולשילובם בתוך תוכני הלימוד ...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.