דלג אל

שוויון הזדמנויות מגדרי: נערות פורצות דרך במדע וטכנולוגיה

חזרה
שוויון הזדמנויות מגדרי: נערות פורצות דרך במדע וטכנולוגיה

יוזמה משותפת של משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, הצבא, האקדמיה, תעשיידע בחינוך, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים. את היוזמה מובילים משרד החינוך, המפמ"ר, הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגי והממונה על היחידה לשיויון בין המינים.

מטרת התוכנית היא לעודד תלמידות בכיתות ח-ט בחטיבות הביניים לבחור במקצועות מדעיים טכנולוגיים בחטיבה העליונה ואף בהמשך במהלך הקריירה בעתיד.

עידוד התלמידות יעשה באמצעות:
1. הרחבת מעגלי ההשפעה הקשורים בבחירת הקריירה: הורים, מנהלים, יועצים, מורים ותלמידות.
2. הידוק שיתופי הפעולה בין הגופים: משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, צה"ל, האקדמיה, התעשייה הטכנולוגית ומוזיאוני המדע שעוסקים בקידום תלמידות.

ערכת הכלים של מיזם היפטיה

עֶרְכַּת הכלים של מיזם היפטיה היא אסופה דיגיטלית מוכנה לשימוש של יחידות לימוד המופנות לנערים ולנערות ומבוססות על פעילויות מוצלחות שהופעלו בעבר באירופה ובישראל . מטרת היחידות היא לעורר בְּקֶרֶב צעירים ובעיקר צעירות עניין בתחומי מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה (STEM), ובגילוי מגוון האפיקים המקצועיים הקשורים לתחומים אלה. העֶרכה כוללת מגוון רחב של פעילויות חווייתיות המבוססות על התנסות מעשית: סדנאות עם תוכן מדעי, משחקי קלפים, דיונים א- פורמליים ופורמטים למפגשים עם אנשי מקצוע מתחומי STEM.

הערכה פותחה במסגרת מיזם Hypatia על־ידי חמישה מרכזי מדע ומוזיאונים למדע (מוזיאון המדע NEMO באמסטרדם, המוזיאון הלאומי למדע ולטכנולוגיה ׳ליאונרדו דה וינצ׳י׳ במילאנו, מוזיאון המדע ע״ש בלומפילד ירושלים ומרכזי המדע Experimentarium בקופנהגן ו־Universcience בפריז), בשיתוף פעולה עם מומחים ומומחיות למגדר, מורים ומורות, מוסדות מחקר מקצועיים וכן נערים ונערות.

כל יחידת לימוד כוללת קווים מנחים המוקדשים לנושא ההתייחסות למגדר ועצות להנחיית קבוצות ומיועדת לשימושם של מורים, אנשי חינוך, חוקרים מהאקדמיה ומהנדסים מהתעשייה.
ניתן להוריד כל אחת מיחידות הלימוד בנפרד או בשלושה מִקְבָּצִים – לבתי ספר, למוזיאונים או למוסדות מחקר ותעשייה.

כרזה: מדעניות פורצות דרך בחברה הישראלית

כרזה: מדעניות פורצות דרך בחברה הישראלית

במסגרת עידוד שוויון ההזדמנויות והמימוש עתמי בתחום המדע והטכנולוגיה יישלחו לבתי הספר כרזה של מדעניות פורצות דרך בחברה הישראלית. הכרזה מציינת את תרומתן של המדעניות לחברה הישראלית במגוון תחומים של מדע וטכנולוגיה בשאיפה ובתקווה כי הן יהוו מודל להשראה לכלל התלמידות ויעודדו אותן לעסוק בתחומים מאתגרים ומרתקים של מתמטיקה, מדע וטכנולוגיה בחטיבות העליונות ולבחור בהמשך גם בקריירה בתחומים אלו.

הפקת הכרזה מהווה חלק מתכנית רחבה שמובילים היחידה לשוויון בין המינים בחינוך והמינהל למדע וטכנולוגיה, המזכירות הפדגוגית, והפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, אשר פועלים יחד לקידום שוויון הזדמנויות מגדרי בלימודי מדע וטכנולוגיה בדגש על קידום נערות.

מוצע כי הכרזה תיתלה במקום בולט במוסד החינוכי ותתקיים פעילות מלווה בנושא.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.