דלג אל

הצהרת נגישות

וירוסים, איך מנצחים אותם? תאים, וירוסים וחיסונים

לקטלוג הקורסים
תחום דעת:
ביולוגיה
סוג הקורס:
MOOC
מוכר לבגרות:
לא
שפה:
אנגלית
שכבות גיל:
ט, י, יא, יב
פלטפורמה:
קמפוס IL
משך הקורס:
7 שבועות | 3-2 שעות בשבוע
פותח ע"י:
אוניברסיטת תל אביב
הערה: על המורה ללמוד את הקורס How2MOOC לפרטים נוספים

תיאור הקורס

וירוסים, איך מנצחים אותם? תאים, וירוסים וחיסונים
מרצה: פרופ' יונתן גרשוני

האם אי פעם תהיתם מהם וירוסים?
הסתקרנתם לגבי האופנים שבהם וירוסים פולשים לגופנו, תוקפים את התאים שלנו וגורמים לנו להיות חולים? בואו ללמוד ממה עשויים וירוסים ולהבין את המנגנונים שבאמצעותם הם חודרים לתאים שלנו ומשתלטים עליהם.
אין צורך ברקע קודם במדעים. צריך רק ראש פתוח!
גוף האדם מורכב מתאים, שהם מעין מכונות מולקולריות מופלאות. כל זמן שהם עובדים כשורה, אנחנו מרגישים מצוין. אבל כשווירוסים, טפילים זעירים מאוד העשויים מחלבונים וגנים, משתלטים עליהם נגרם לגופנו נזק רציני.
בקורס תלמדו, צעד אחר צעד, כיצד תאי גופנו פועלים כדי שנהיה בריאים. לאחר מכן נבחן את ממלכתם הענפה של הווירוסים, ובפרט אלו שגרמו להתפרצות מגפות כמו השפעת, איידס ואבולה. לבסוף, נסקור בצורה שיטתית את המערכת החיסונית שלנו, כיצד היא מזהה את הווירוסים 'האויבים' וכיצד היא מביסה אותם.
ההרצאות תוכננו בקפידה כדי לתאר את הביולוגיה הבסיסית של התא, וירולוגיה ואימונולוגיה במושגים שהכול יכולים להבין, וזאת מבלי לוותר על הדיוק המדעי. נלמד כיצד וירוסים משתכפלים, איך המערכת החיסונית שלנו מגינה עלינו מחולי וכיצד מדענים חוקרים את הנושאים האלה. במהלך הקורס תפגשו בחוקרים ובמדענים מובילים – קצתם אף זכו בפרס נובל על תרומתם בכימיה וברפואה.
ביחד נבין בצורה טובה יותר כיצד המדע מסייע באבחון יעיל של מחלות, ביצירת תרופות טובות יותר וחיסונים המגינים עלינו. במהלך הקורס תצברו ידע מרתק, נהיר ושימושי. מטרתנו היא לצייד אתכם בהבנה מהימנה ושימושית בנוגע לאופן פעולתם של חיסונים, כך שתוכלו להחליט באופן מושכל בנוגע להתחסנות שלכם ושל בני משפחותיכם.
הקורס הופק באוניברסיטת תל אביב על ידי TAU Online – המרכז לחדשנות בלמידה.
כדי לצבור קרדיט אקדמי של אוניברסיטת תל אביב בעבור הקורס, יש לעמוד בהצלחה בבחינה שמתקיימת באוניברסיטת תל אביב.
תוכלו למצוא מידע נוסף כאן. נוסף על כך, אפשר להתקבל לחלק ממסלולי הלימוד באוניברסיטת תל אביב באמצעות הקורסים המקוונים. קראו עוד כאן.
מורים המעוניינים ללמד את הקורסים בכיתותיהם מוזמנים לקרוא בקישור הבא על תוכנית תיכון אקדמי מקוון.

אולי תתעניינו גם ב...

הפרויקט הישראלי – תכנון ואדריכלות מראשית הציונות ועד היום
מבוא לתופעות והתאוריות המרכזיות של האדריכלות והתכנון של הציונות ומדינת ישראל בארץ
טלוויזיה כחול-לבן: זהויות משתנות בסדרות ישראליות
מחדווה ושלומיק דרך פלורנטין ועד פאודה והשבאבניקים: בקורס זה נעסוק באופן ביקורתי בהיסטוריה של סדרות דרמה, מתוך בחינת הזהויות השונות המרכיבות את החברה הישראלית...
ספרות אנגלית: מחזות
בקורס תוכלו להרחיב את אוצר המילים שלכם ולחדד בתוך כך את כישורי הכתיבה האקדמית והיצירתית שלכם. בקורס מובנית אינטראקציה עם תלמידים אחרים שתעזור לכם לחדד את החש...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.