דלג אל

הצהרת נגישות

"שתתחילו ברגל ימין" - אבל באילו נעליים? נעלי עקב, ספורט, בלט או טיפוס?

"שתתחילו ברגל ימין" - אבל באילו נעליים? נעלי עקב, ספורט, בלט או טיפוס?

אז מה הקשר בין חזרה ללימודים לנעליים? ובין נעליים לחלל?

רחל ארליך, מתכללת מחוז מרכז באגף למחוננים במשרד החינוך ומורה להיסטוריה באולפנת טליה, סבורה שהאיחול הרווח להתחיל את השנה "ברגל ימין" - הוא אמנם נחמד וחיובי, אבל יותר חשוב לדעתה לתכנן באילו נעליים להתחיל את השנה החדשה, שהרי התחלת הדרך היא לא עיקר הבעיה אלא דווקא המשכה כלומר- היכולת להתמיד בדרך.

את שיעור החינוך הראשון בתחילת השנה פותחת רחל בהציגה בפני התלמידים את התמונה הידועה של טביעת הרגל האדם על הירח ממשימת אפולו 11. בדרך כלל התלמידים מזהים, ומיד מתפתח דיון בשאלה איך נגיע לירח? אילו נעליים צריך או כדאי לנעול כדי לעשות מסע ארוך חשוב ומשמעותי? רחל שואלת את התלמידים: אילו נעליים הם צריכים לדעתם כדי לעשות את המסע שלהם השנה?

תשובות התלמידים, מספרת רחל, הן מופלאות: נעלי ריקוד - כדי ללהטט בין שלל המשימות והמטלות; נעליים צבעוניות - כדי לשמח ולשמוח כשקשה; נעלי טיפוס הרים – כדי לצלוח את המכשולים; נעלי בית - כדי להרגיש בנוח בכל סיטואציה; נעלי צעד ראשון – עבור חוויות ודברים חדשים שטרם התנסינו בהם, ועוד ועוד.

כך מדי שנה מציעה רחל לבחור עם התלמידים נעליים בשיעור הראשון בכיתה. אפשר לקיים דיון פתוח ולשמוע הצעות מקוירות כמתואר לעיל ואפשר גם להדפיס תמונות נעליים מלוח ההשראה בפינטרס ולתת לתלמידים לבחור מתוכן את זוגות הנעליים המתאימים לדעתם. אפשר גם לבחור שניים או שלושה זווגת נעליים בלבד.

העיקר – לצעוד ולצעוד.

הרעיון פורסם בדף הפייסבוק של רחל ארליך

תודה ליעל שפירא מחנכת ומורה באולפנת להבה על הרעיון לפעילות.

אולי תתעניינו גם ב...

70 עובדות על ישראל
לרגל הנושא השנתי של שנת הלימודים תשע"ח- חגיגות השבעים למדינת ישראל- הכינה שירי כרמון, מחנכת כיתה ה' בחינוך מיוחד בבית הספר "נעורים" בקריית ביאליק, כרטיסיות ש...
חודש כיסלו - "כיס - לב"
חודש כסלו הוא חודש השונות. כל אחד מאתנו יחיד ומיוחד. מור שמיר אנקוה הכינה לילדים פעילות שמילאה להם את הכיסים באהבה!
רעיונות מקוריים לפעילויות חינוכיות בשבוע העליות
מקבץ רעיונות מקוריים של מורים לפעילויות בנושא עליות ועולים
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.