דלג אל

מחוונים וכלים להתבוננות

מחוונים וכלים להתבוננות

מחוונים וכלים להתבוננות שמטרתם התבוננות מערכתית על תפיסת ההוגנות במרחבים השונים

חזרה לראש הדף

פרח ההוגנות

פרח ההוגנות הוא כלי גנרי ובסיס להתבוננות ולדיון בהוגנות בארגון, בתוכנית העבודה ובפעולה אישית. הכלי מבוסס על איגום של שבעת עקרונות ההוגנות.
הכלי מסייע להבין לעומק את העקרונות ואת הקשר ביניהם וכיצד אלו באים לידי ביטוי בפעולה החינוכית ובאקוסיסטם (מערכת גומלין) החינוכי. עוד הוא מסייע להבין היכן החסמים המערכתיים והתפיסתיים ומציע שאלות הכוונה להבנת האופנים שבהם אפשר ליישם את העקרונות בפדגוגיה ובאקוסיסטם.

חזרה לראש הדף

עקרונות הוגנות

שבעת עקרונות ההוגנות - בסיס להתבוננות על הארגון, תוכנית העבודה ופעולה אישית. ההסבר המצורף על כל עקרון יסייע להבין לעומק את הקשר בין העקרונות וכיצד אלו באים לידי ביטוי בפעולה החינוכית ובאקוסיסטם (מערכת גומלין) החינוכי. עוד הוא מסייע להבין היכן החסמים המערכתיים והתפיסתיים בפדגוגיה ובאקוסיסטם.

לעקרונות ההוגנות בעברית | בערבית

חזרה לראש הדף

מפת פרקטיקות

מפת הפרקטיקות היא כלי לזיהוי ולהעמקה של ההבנה של פרקטיקות מקדמות הוגנות על פני אבני היסוד. בעזרת הצלבה בין עקרונות ההוגנות השונים לבין חמש אבני היסוד של החינוך היסודי (הוראה למידה והערכה; רגשי חברתי; סביבה ומרחבי למידה; צוות ומנהיגות; הורים וקהילה) אפשר לאתר דוגמאות לפרקטיקות הוגנות רלוונטיות.

חזרה לראש הדף

סולם השתתפות

סולם של שישה שלבים של דרגות שיתוף המסייע לקבוע את רמת השיתוף של צוותי חינוך, תלמידים והורים במסגרות שונות.

חזרה לראש הדף

חינוך ל-STEM אינטגרטיבי ביסודי

STEM FOR ALL – דוגמה לאופנים בהם עקרונות ההוגנות מיושמים בפדגוגית STEM ובאקוסיסטם תומך.

חזרה לראש הדף

קלפי כת"ר (כלי תכנון ורפלקציה) ההוגנות

בשיתוף עם מכון ERI מפותח כלי מחוון הכולל היבטים של מיפוי ומדידה, תכנון, יישום והשראה.
זאת במטרה לאפשר לקובעי מדיניות, לרשויות ולבתי הספר תהליכים תכנוניים ותהליכים רפלקטיביים של משוב פנימי לקידום אקוסיסטם ופרקטיקות של הוגנות בתהליכים פדגוגיים חדשניים.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.