דלג אל

הצהרת נגישות

העשרה - רעיונות לפתיחת שנה בתנ"ך

רעיונות לפתיחת שנה בתנ"ך

מקבץ רעיונות לשיעור התנ"ך הראשון של שנת הלימודים

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

ניבים וביטויים בתנ"ך

"לא יאומן כי יסופר", "יש אלוהים!  "הכצעקתה ?!"

שיעור פתיחה העוסק בפתגמים וביטויים בתנ"ך.

הכיתה תתחלק לקבוצות או לזוגות:

אפשרות ראשונה: על הלוח יוקרן פתגם או ביטוי. על כל קבוצה להחליט אם הביטוי לקוח מהתנ"ך או לא. 

אפשרות שניה: כל קבוצה תקבל כמה ביטויים או ניבים מהתנ"ך ותיצור לכל ביטוי או פתגם ציור. כל קבוצה תציג את ציוריה בפני שאר הקבוצות שיצטרכו לנחש אילו ביטויים מסתתרים בציורים. הקבוצה שצברה הכי הרבה תשובות נכונות היא המנצחת.

 

 

שירים

בשיעור התנ"ך הפותח את שנת הלימודים אפשר להאזין עם התלמידים לשירים שנכתבו בהשראת התנ"ך, להקשיב למילים ולגלות את הסיפורים שמאחוריהם. אפשר כמובן לבחור את השירים התואמים את נושאי הלימוד מהשנה שעברה כמעין פעילות חזרה חווייתית ומהנה.

למאגר שירים שנכתבו בהשראת התנ"ך היכנסו לקישור: "תחרות שיר על הפרק: 70 שנים-70 שירים" (מיזם של 70 שירים שנכתבו בהשראת התנ"ך לצד חידות, פעילויות סרטונים וסיפורים שמאחורי השירים).

עץ משפחה

לשיעור הפותח את שנת הלימודים בתנ"ך אפשר להכין עם התלמידים עץ משפחה של דמויות תנ"כיות לפי השלב אליו הגיעה הכיתה בלמידה (למשל עץ משפחה לסיפורי האבות והאמהות).

 

שמות מהתנ"ך

שמות עבריים רבים מקורם בתנ"ך. בפעילות המוצעת כל ילד מקבל פתק עם מראה מקום או קטע כלשהו בתנ"ך ועליו לגלות את השם הפרטי המסתתר בו. לעתים השם מופיע בתנ"ך בשונה מהמקובל היום או רק במרומז.

חשוב לזכור לבקש מהתלמידים להביא עמם לשיעור הראשון ספר תנ"ך או לאפשר להם להשתמש ביישומון (אפליקציה) של תנ"ך בטלפון הנייד.

חידונים

התלמידים ייכינו חידון על החומר שלמדו בשנה שעברה באמצעות Kahoot. המשתתפים יכולים להתחבר לחידון באמצעות המחשב, הטאבלט או הסמארטפון.

סרטון הסבר על השימוש בכלי Kahoot

טריוויה תנ"ך

התלמידים יצרו חידון על החומר שלמדו בשנה שעברה, כל קבצה תעביר החידון לקבוצה השניה.

אפשר להקרין את החידון על הלוח.

מכירים את התנ"ך, אופק

את שיעור התנ"ך הראשון בכיתות הנמוכות, שנפגשות לראשונה עם ספר הספרים, מומלץ לפתוח בפעילות אינטראקטיבית זו שמטרתה להכיר לתלמידים את חלקיו השונים של התנ"ך, להקנות להם מיומנות של ההתמצאות בין הפרקים והפסוקים ולהסביר להם את הקשר שבין התנ"ך לבין חגיגת בת מצווה או בר מצווה.

לפעילות באתר אופק (נדרשת הזדהות משרד החינוך)

אולי תתעניינו גם ב...

שמות יט-כ: מעמד הר סיני וקבלת התורה
לאחר תקופת נדודים קצרה במדבר מחליט האל כי עם ישראל מוכן לקבלת התורה.
במדבר טז: קורח ועדתו
קורח בן יצהר בן קהת בן לוי, עם דתן ואבירם בני שבט ראובן, אוספים מאתיים וחמישים מנהיגים מבני ישראל כדי לערער על מנהיגותם של משה רבנו ואהרן הכהן.
העשרה - מגילת רות
מגילת רות היא אחת מחמש המגילות. היא מגוללת את סיפורה של רות הגיורת המגיעה לבית לחם בעקבות חותנתה היהודייה ואת תהליך קליטתה בחברה היהודית
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.