דלג אל

הצהרת נגישות

מלכים ב' כה: צום גדליה

מלכים ב' כה: צום גדליה

צוֹם גְּדַלְיָה (גְּדַלְיָהוּ) הוא אחד מארבעה צומות שנקבעו על חורבן בית המקדש. הצום נקבע לציון הירצחו של גְּדַלְיָהוּ בֶּן אֲחִיקָם והוא מצוין יום אחרי ראש השנה.

מיהו גדליה

לאחר שהחריב נבוכדנצר מלך בבל את בית המקדש הראשון, הגלה את רוב העם לבבל ועל השארית שנותרה ביהודה מינה את גדליה. גדליה שכנע את העם להישאר ולעבוד את האדמה (ירמיה מ', י') "...וְאַתֶּם אִסְפוּ יַיִן וְקַיִץ וְשֶׁמֶן וְשִׂמוּ בִּכְלֵיכֶם". הנביא ירמיה הצטרף אליו למקום מושבו במצפה.

נסיבות הרצח

ישמעאל בן נתניה, נצר לשושלת המלוכה, ועשרה אנשים שהיו עמו רצחו את גדליה וטבחו באנשי המצפה ובאחרים, יהודים ובבלים כאחד.
מפקד הצבא יוֹחָנָן בֶּן-קָרֵחַ ואנשיו הזהירו קודם לכן את גדליה מפני ישמעאל בן נתניה, אך הוא לא שעה לדבריהם. "...וַיֹּאמְרוּ אֵלָיו, הֲיָדֹעַ תֵּדַע כִּי בַּעֲלִיס מֶלֶךְ בְּנֵי עַמּוֹן שָׁלַח אֶת יִשְׁמָעֵאל בֶּן נְתַנְיָה לְהַכֹּתְךָ נָפֶשׁ; וְלֹא הֶאֱמִין לָהֶם" (ירמיה מ', י"ד).
גדליה גם סירב לעצה לקום ולהרוג את המבקש להרגו ותחת זאת הזמינו לסעודה גדולה ובה מצא את מותו.

חורבן היישוב היהודי

בעקבות הרצח התפזרה דלת העם שנותרה בארץ ישראל אחרי החורבן ומקצתה ירדה למצרים מחשש מפני הבבלים. הרצח סימל את חורבן היישוב היהודי בתקופת הבית הראשון, והותיר את הארץ שבעים שנה בלא ריבונות יהודית, עד ימי שיבת ציון.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

העשרה: מִפְּנֵי שֵׂיבָה תָּקוּם וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן
אחת המצוות החשובות בתורה היא וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן ועיקרה לנהוג כבוד בזקן. זקן וזקנה מוזכרים במקרא 56 פעמים. זקן במקרא הוא דמות מעוררת כבוד והערכה, סמל לח...
מלכים א' יז: אליהו מחולל נסים
שלוש שנים לאחר גזירת הבצורת נשלח אליהו לבשר על קיצה ולהוכיח קבל עם ועדה אמיתותו של ה'. מבחן האש המרשים בהר הכרמל שם ללעג את נביאי האל בעל, אך גם מסמל את אש ק...
בראשית יא: מה החטא בבניית מגדל?!
סיפור מגדל בבל הוא סיפור קצר עם מסר גדול, בחינת "מעט המחזיק את המרובה". חלקו הראשון של הסיפור מתמקד במעשה האדם. חלקו השני מתמקד בתגובה האלוהית למעשה האדם
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.