דלג אל

הצהרת נגישות

בראשית א: סיפור בריאת העולם

בראשית א: סיפור בריאת העולם

מאז ומעולם רצו בני האדם לדעת כיצד ומתי התהווה העולם. נראה שהאדם מטבעו חש צורך רוחני להכיר לא רק את טבעו של העולם הגשמי, אלא גם את משמעותו ותכליתו; לא רק לחשוף את החוקיות של הטבע, אלא גם להבין מדוע יש טבע בעל חוקיות. אם נתבונן במדעי הטבע של ראשית המאה העשרים ואחת נראה כי גישתם שונה מתפיסת הבריאה במקרא. סיפור התורה על בריאת העולם בשישה ימים אינו עולה בקנה אחד עם גרסת המדע על התפתחות העולם ויצירתו. מה גם שהמושג 'עולם' עבר תמורות מהעת העתיקה לימינו, שעה שמשגרים אל החלל טלסקופים משוכללים.
ואולם חשוב לזכור כי המקרא אינו מורה לנו פרק בפיזיקה כי אם עוסק בשאלות ערכיות שהפיזיקה אינה יכולה ואף אינה מתיימרת להשיב עליהן. חלקו הראשון של ספר בראשית מוקדש לבריאת העולם ולראשית האנושות. זהו חלקו 'האוניברסלי' של הספר. הסיפורים ביחידה זו פותחים בבריאת העולם, עוברים לקורות האדם הראשון, משם לתולדות המשפחה הראשונה בעולם, להתהוות הציביליזציה ולהתפתחותה – יצירת עמים, לשונות, מקצועות ואמנויות, בסופו של חלק זה מגיע סיפור המבול, השמדת האנושות הראשונה והקמתה של האנושות החדשה. מדוע התנ"ך, שהוא קובץ ספרים המתמקדים בתולדות עם ישראל, פותח בבריאת העולם ובראשית האנושות? כוונת התורה בפרשת הבריאה להורות שכל העולם וכל מה שבו נבראו במאמרו של האל היחיד וכפי רצונו הפועל בלא הרף.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

בראשית יא-יב: מי אתה אברם?!
בפרק י"א מושמעת מעין הבטחה נבואית לאבי האומה, אברהם, על עתידה הטוב של האומה שעתידה להתפתח ממנו
מלכים ב' כה: צום גדליה
צוֹם גְּדַלְיָה (גְּדַלְיָהוּ) הוא אחד מארבעה צומות שנקבעו על חורבן בית המקדש. הצום נקבע לציון הירצחו של גדליה בן אחיקם והוא מצוין יום לאחר ראש השנה.
העשרה: יום ירושלים
ירושלים היא בירתו של עם ישראל מאז דוד המלך. עד לימי דוד המלך הייתה העיר שייכת ליבוסים, מיושבי הארץ, ושימשה מבצר שהגן על מעיין הגיחון שנבע בה. העיר שכנה בין נ...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.