דלג אל

הצהרת נגישות

קולות מהשטח

חזרה
קולות מהשטח צילום: אורן מנצורה

שדה המחול עשיר בפעילויות ובשיעורי מחול מקצועיים ונהדרים מבית הספר היסודי ועד החטיבה העליונה.
כאן נשתף בפעילויות ובתוצרים נבחרים שיכולים להיות מודל לאחרים והועלו גם בעלון המקוון 'פרימחול'.

קולות מהשטח - תשפ"ג


המרכז החינוכי טיפולי לתלמידים כבדי שמיעה וחירשים, שבמחוז חיפה הוא חלק ממערך מרכזים, הפזורים ברחבי הארץ, ופועלים תחת פיקוח משרד החינוך. מרכזים אלה נותנים שירותים לתלמידי כו"ח (כבדי שמיעה וחירשים).
במרכז החינוכי בחיפה פועלות קבוצות מחול בכל שכבות הגיל- ביסודי ובעל יסודי. כל שנתיים מעלה המרכז יחד עם עמותת "שמע" חיפה מופע המלווה בתערוכה בתיאטרון העירוני חיפה. המופע מהווה חלון לעשיה העשירה המתבצעת במקום.

אשתף בשני ריקודים שהועלו השנה במסגרת המופע "להקשיב זה יותר מלשמוע" שהתקיים ב- 14.5.23 בתיאטרון חיפה.
הריקוד הראשון "אדם נולד" הוא ריקוד שנוצר לפני 33 שנה. במסגרת להקת "בת קול", להקת מחול המשלבת תלמידים חירשים ושומעים ופועלת במסגרת "שמע" חיפה. אחת התלמידות החירשות וחברתה השומעת יצרו את המשפט "אדם נולד לעולם של דממה לתוך בועה של שקט". ובנו ריקוד הנובע מתוך שפת הסימנים. הריקוד נכנס לרפרטואר הלהקה. עם הזמן הבנות בגרו והמשיכו בדרכן. אך המשפט והריקוד נשארו. כל מחזור מעלה את הריקוד מחדש. חלק מהריקוד נשאר קבוע וחלק משתנה בהתאם לאופי הקבוצה והרכבה. הריקוד פותח את כל מופעי הלהקה.

"מה שלומך אחות" נוצר בעבודה משותפת עם התלמידות מכתות ז-י. הקבוצה השנה כללה שתי בנות מאוקראינה ואחת מקזחסטן, שלושתן לא דוברות עברית ולומדות בימים אלו בכיתת כו"ח. שתי בנות דוברות ערבית המשולבות בכתה רגילה, תלמידה דרוזית ושתי תלמידות דוברות עברית. כל אחת ואחת היא עולם ומלואו. במהלך השנה דרך המפגש בשפת התנועה נוצרו חיבורים ושיתופים, כאב ושמחה שהתערבבו להם בלי מילים. בריקוד משולבים סימנים משפת הסימנים הישראלית והאוקראינית.
מצורף סרטון המתאר את פעילות ימי חמישי במרכז


בשנת 2001, כאשר הייתי תלמידה בכיתה י"ב במגמת המחול של קמפוס קריית שרת בחולון, צפיתי במופע של ורטיגו כוח האיזון. ראיתי שילוב מעניין, אחר ומיוחד בין רקדנים עם מגבלה פיזית ובלעדיה. החיבור הזה ריגש אותי והותיר בזיכרוני רגעים מיוחדים מאוד שליוו אותי לאחר מכן בתפקיד מורה למחול.
בשנים האחרונות השתתפתי בסדנאות של טלי ורטהיים וחי כהן. רקדתי עם רקדנים בעלי מגבלוֹת פיזיות שונות. זו הייתה חוויה חזקה מאוד שהותירה בי רצון להעביר את החוויה הזו הלאה לתלמידים שלי.
השנה הגשמתי את החלום הזה. אני מלמדת שבע שנים בבית הספר לחינוך מיוחד מיתרים בחולון. זהו בית ספר לנערים ולנערות עם לקויות למידה המוכשרים במגוון תחומים.
המורה לחינוך גופני אביבה גולד ואני מלמדות בצוות את להקת המחול של 'מיתרים'. להקת המחול מורכבת משש בנות לקויות למידה – אחת מהן גם קטועת רגל, ושתיים מהן עם שיתוק מוחין.
מתחילת השנה הגענו, בנות מחול 'מיתרים', פעם בשבוע אל הסטודיו של תיכון קריית שרת. שם פגשנו את שתים-עשרה בנות מגמת המחול לסדנת ריקוד מיוחדת.
הבנות למדו להקשיב זו לזו, כל אחת ליכולות שלה ולמגבלות שלה. הן הבינו שהמגבלה אינה מכשול או מקור למבוכה אלא מקום ליצירתיות, לצמיחה ולהיכרות חדשה עם הגוף.
הכוראוגרפיה של הריקוד היא עבודה משותפת שלנו, המורות, ושל התלמידות. בסוף התהליך הופיעו הבנות על במה בשבעה מופעים. אנשים בקהל התרגשו, דמעו ואמרו שהמסר של הריקוד משמעותי וחשוב מאוד.
הבנות שהשתתפו בסדנה כתבו לנו גם מילים מרגשות:
"בנות, היה מאוד כיף להכיר אתכן. בטוחה שכולנו למדנו מסר חשוב מהסדנה הזו. היה ריקוד ממש מרגש, ואני שמחה שהייתה לי הזכות לקחת בו חלק. תודה לאסנת ואביבה, המוחות מאחורי הריקוד המהמם שלנו. בטוחה שעבדו שעות נוספות בשביל שהכול יהיה מושלם כמו שאנחנו רוצות ואוהבות. תמשיכו להיות מקסימות כמו שאתן, כל אחת והייחודיות המקסימה שלה! ניפגש בשנה הבאה..."
"הריקוד והחוויות שעברנו פה, וכמובן הבנות שהכרנו, זה הדבר הכי טוב ויפה שקיים. מאוד נהניתי להיות איתכן. וכמובן שאם תמשיכו בסדנה בשנה הבאה, אני באה בריצה. תודה לכן!"
"רציתי לומר שהיה לי ממש כיף ומרגש לרקוד איתכן, וההזדמנות להיות בסדנה הזאת מרגשת".
"תודה על הופעה ראשונה על הבמה! הגשמת חלום! והלוואי שנמשיך בשנה הבאה עם הבנות המדהימות האלה".

קולות מהשטח משנים קודמות

פעילויות ותוצרים נבחרים שהופיעו בפרימחול תשפ"ב

 • כנס פתיחת שנה
 • קולות מהשטח 1
  יונת רוטמן: חוויות של תלמידות ממגמות המחול עמקים, תבור ומנור כברי בזמן מגפת הקורונה.
 • קולות מהשטח 2
  מגמת המחול 'תיכון חדרה' זכתה בתחרות 'קליפ צעיר', מגמת מחול מאולפנת צביה כוכב יעקב בהתנסות בבית ספר יסודי, האינסטגרם בחיי מגמת המחול 'בגין אילת'. מגמת המחול 'תיכון חדרה'
  מתארחת במגמת המחול 'עירוני א' תל אביב.

 • קולות מהשטח 3
  כנס היברידי ״יום SEL במחול״ בקהילת מחול יסודי דרום, קהילת מורות למחול בחמ"ד

פעילויות ותוצרים נבחרים שהופיעו בפרימחול תשפ"ב

 • כנס פתיחת שנה
 • כנס תלמידים
 • קולות מהשטח 1
  מגמת המחול "רעות לאמנויות"- שנת קורונה, בחינת הבגרות "עירוני א'" מודיעין, מקיף אחוה דרכא- דימונה, המגמה הצעירה בבית הספר לאמנויות אשקלון
 • קולות מהשטח 2
  מגמת המחול תלמה ילין- פרויקט 48, מגמת מחול בליך רוקדת רמת גן
 • קולות מהשטח 3
  תוצרים מיום הזיכרון ליצחק רבין, מגמת המחול תיכון "אוסטרובסקי" רעננה, מעוף יצירתי מתוך הבידוד הביתי, מגמת המחול רבין תל מונד, פעילות תנועתית ביסודי עם קוד QR,
 • קולות מהשטח 4
  מגמת המחול הר טוב, מגמת המחול בן צבי קריית אונו, בית ספר יסודי גבים באר שבע, "מחוללים אחדות במחוז דרום"

אולי תתעניינו גם ב...

שינויי האקלים במחול
אקלים ואקו הומניזם ניכרים במחול על כל חלקיו והיבטיו השונים, במקורות ההשראה ליצירות, בשפה התנועתית, במסר האמנותי, בתפאורה, באביזרים, במוזיקה, בכוריאוגרפיה ובט...
ספרים ומאגרי מידע
לפניכם אתרים ספרים ומאגרי מידע בתחום הדעת מחול.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.