דלג אל

הצהרת נגישות

יום איכות הסביבה בשעת חינוך

יום איכות הסביבה בשעת חינוך

יום איכות הסביבה העולמי הוא מועד בין-לאומי המצוין בכל שנה ב-5 ביוני במטרה להעלות את המודעות לאיכות הסביבה (הגנת הטבע והסביבה). היום הוכרז בעצרת הכללית של האומות המאוחדות ב-1972 וצוין לראשונה ב-1974. במהלך היום נערכים מפגשים וכנסים לחינוך ולמודעות בנושא, כולל דרכי טיפול ומניעה בבעיות סביבתיות.

מטרת יום זה היא להעלות את המודעות לנושאים הקשורים באיכות הסביבה, לקדם שינוי עמדות בנושאים של איכות הסביבה ולהגביר את שיתוף הפעולה של כל המדינות, כדי שאנשים ייהנו בעתיד מעולם משגשג ובטוח.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

פעילויות לתלמידים

 • פיתוח בר קיימא
  התוכנית פותחה בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה, נועדה לסייע למערכת החינוך להעלות את המודעות לנושא הקיימות ולהגביר את המעורבות והעשייה של התלמידים בתחום עולם של קיימא. פיתוח בר קיימא מתבסס על ההבנה כי הדור הנוכחי נושא באחריות לסביבה, שאנחנו חיים בה, ואשר הדורות הבאים יחיו בה. אחריות זאת מתבטאת הן בנושאים כלל עולמיים והן בנושאים מקומיים.
 • שנה טובה לירוקים
  הפעילות פונה בקריאה לבני הנוער להיות ערניים למתרחש סביבם ולקחת חלק פעיל ביוזמות לשמירה על איכות הסביבה הקרובה והרחוקה. כמו כן מוזמנים בני הנוער ללמוד מבחר סוגיות סביבתיות אקטואליות ולדון בהן.
 • צדק סביבתי
  פעילות שנכתבה לכבוד יום זכויות האדם והאזרח, ומוקדשת לנושא ה"צדק הסביבתי" כחלק מזכויות האדם הבסיסיות. הפעילות מדגישה את החשיבות של החקיקה להגנה על הסביבה עבור החברה כולה ובמיוחד עבור קבוצות חלשות.
 • חושבים טיפה
  בפעילות המוצעת יכירו בני הנוער היבטים שונים של משבר המים וינסו לגבש כללי התנהגות לצריכה נכונה של מים ולהתחייב לפעול על פיהם.
 • מקורות בירוק
  הפעילות מחברת בין ערכי הסביבה המודרניים לבין המחשבה היהודית וההלכה, מתוך הבנה כי חינוך לקיימות ולהטמעת ערכי הקיימות הוא חלק בלתי נפרד מחינוך לערכים יהודיים ולקיום מצוות.
 • האם יפרחו נרקיסים במישור החוף?
  הפעילות מבקשת לטפח אצל בני הנוער רגישות לבעיות סביבה ואכפתיות לשאלות של התנגשות ערכית בין פיתוח עירוני לבין שמירה על ערכי טבע ונוף, וזאת בהקשר לבניית כביש חוצה ישראל.
 • נאמני ניקיון
  הפעילות מציעה לבני הנוער לקבל תפקיד של "נאמן ניקיון" ולפעול ברמות שונות, כל אחד לפי בחירתו האישית, כדי שנחיה בארץ נקייה.

לחיות ביפה
התוכנית מזמנת לבני הנוער אפשרות של התבוננות, חשיבה, התלבטות ופעולה בשאלות מרכזיות בנושא שמירת איכות הסביבה והחיים כדי להביא לטיפוח הסביבה והנוף. התוכנית כוללת מגוון פעילויות, שבהן בני הנוער מתנסים בנקיטת עמדה בסוגיות של שימור מול פיתוח, של יצירת מקורות עבודה לתושבים מול שאלות של זיהום ופגיעה בערכי טבע ונוף.
עריכה: אריה גולדברג ז"ל.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

היום הבין-לאומי למאבק בגזענות בשעת חינוך
היום הבין-לאומי למאבק בגזענות נקבע על ידי האו"ם בשנת 1966 ומצוין מדי שנה ב-21 למרץ. ביום זה בשנת 1960 נהרגו מאש כוחות המשטרה 69 מפגינים שהפגינו נגד חוקי האפר...
חופשת הקיץ בשעת חינוך
החופש הגדול הוא תקופה של עצמאות זמנית עבור בני הנוער. יש להם פחות מחויבויות ויותר זמן פנוי. החופש והפנאי מחייבים את התלמיד לקבל אחריות על ניהול הזמן ועל ניצו...
חנוכה בשעת חינוך
חנוכה בחינוך החברתי: משמעויות החג והערכים הגלומים בו, מנהיגות, העצמת נקודות חוזק לטובת הכלל, משמעותה של גבורה, ועוד
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.