דלג אל

הצהרת נגישות

אודות מגמת עיצוב אופנה ותלבושות

חזרה

בגד ועיצוב אופנה

בגד ועיצוב אופנה

בגד הוא צורך בסיסי, כסות לגוף, שכבת מגן מפני פגעי האקלים הטבע והסביבה, כפי שלמדנו מהמקורות: "לחם לאכול ובגד ללבוש" (בראשית כ"ח 20).

במהלך הדורות הפך הבגד מקור לביטוי עצמי של היחיד- מחד, ואמצעי המעיד על השתייכות חברתית, תרבותית, שבטית ומעמדית- מאידך.

"אופנה היא מאמץ קולקטיבי כביר להיות יחיד ומיוחד, ומנגד – אופנה היא מאמץ אינדיווידואלי כביר להיות כמו כולם" (עלי מוהר, "האופנה הלוק, הטרנד ואני", מוסף הארץ שבועות, 1999).

עיצוב אופנה ותלבושות הוא מכלול של אומנות ואמנות גם יחד, והוא כולל מגוון רחב של נושאי לימוד דוגמת: יצירתיות, אמנות, חברה ותרבות.
ביצירת אופנה יוצר המעצב מוצר שלם ובעל משמעות מתוך שפע של פריטים תחושתיים הנקלטים מכל העולמות, חיצוניים ופנימיים.

תהליך העיצוב

כובע טמבל ועבודה עברית. עבודת גמר י"ב של טל פרידמן תלמידת י"ב בבית חינוך שער הנגב 2019. בהשראת כובע טמבל ועבודה עברית כובע טמבל ועבודה עברית. עבודת גמר י"ב של טל פרידמן תלמידת י"ב בבית חינוך שער הנגב 2019. בהשראת כובע טמבל ועבודה עברית

תהליך העיצוב עובר דרך התבוננות מעורבת ורגישה במקורות ההשראה התרבותיים והחברתיים; המשכו בעיבוד המידע לכלל יצירה בעיצוב, דרך הפריזמה האישית של היוצר ומתוך עולמו הפנימי, החווייתי ומערכת התובנה שלו. התהליך מסתיים בגולת הכותרת שהיא היצירתיות שאינה ניתנת להעמדה על יסודות תבוניים-אנליטיים.

המעצב מנהל דיאלוג רצוף עם הסובב אותו: מצד אחד הוא מטמיע בו את האווירה התרבותית בהיבט הרחב ביותר ואת החוויות החברתיות האופפות אותו, ומן הצד האחר הוא לומד להכיר את האמצעים הטכנולוגיים הקיימים, המתפתחים כל העת. בסופו של דבר, עיצוב אופנה הוא נקיטת עמדה, הוא אמירה הוא מסר, גם אם אין זה תפקידו במוצהר.

מגמת עיצוב אופנה ותלבושות מאפשרת לתלמידים שבחרו בתחום לימודים זה לממש את מבוקשם. היא מארגנת את תכניה תוך כדי שילוב תהליכי עיצוב בלימוד שיטות לביצוע של בגדים ואביזרי אופנה.

המגמה רואה בעיצוב אופנה תחום יצירתי מובהק, אשר בו בני אדם מפעילים את דמיונם ומגשימים את רעיונותיהם בתוצרים חומריים תוך כדי שימוש מושכל וביקורתי בחומרים, ברעיונות ובטכנולוגיות העומדות לרשותם.

מבנה הלימודים במגמה, המקצועות, תחומי הדעת המגוונים והחשיפה לציוד טכנולוגי מובילים לרכישת הידע שבוגר המגמה יזדקק לו בדרכו המקצועית.

מקצועות הלימוד במגמה

פרק א'- יסודות השפה החזותית
פרק ג' - תולדות העיצוב

ציור, איור אופנה
תוכנות גרפיות ותוכנה לתדמיתנות ממוחשבת
סדנה ליישומי עיצוב אופנה
חומרים טקסטיליים

אולי תתעניינו גם ב...

חומרי הוראה למורה
חומרי עזר והוראה למורה באומנויות העיצוב - עיצוב אופנה ותלבושות
פתיחת מגמה, הצטיידות והנחיות בטיחות
פתיחת מגמה, הצטיידות והנחיות בטיחות בעיצוב אופנה ותלבושות
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.