דלג אל

יום הקשיש הבין-לאומי, 1.10

יום הקשיש הבין-לאומי, 1.10

ב-1 באוקטובר בכל שנה מציינים בארץ ובעולם את יום הקשיש הבין-לאומי, שהוכרז על-ידי האו"ם במטרה להעלות את המודעות לרווחת הקשיש ולצרכיו.

 קשיש הוא מי שמלאו לו 65 שנים ומעלה.

שני פנים לה לזקנה: 

הפן הקשה והכואב מתקשר למחלות הזקנה, לעוני ולבדידות שהם מנת חלקם של קשישים רבים ולתופעת האפליה והניכור הקיימת למרבה הצער כלפי הקשישים.

הפן החיובי בזקנה קשור לעלייה בתוחלת החיים שחלה בשנים האחרונות, ולצידה הזמן הרב שמתפנה עם הפרישה מעבודה, אשר מאפשר לעסוק בשלל עיסוקים ותחביבים שלא ניתן היה להתפנות אליהם בעבר. גם חכמה ונסיון-חיים מתקשרים לגיל הזקנה, כפי שנאמר כבר במקורות: "בִּישִׁישִׁים חָכְמָה; וְאֹרֶךְ יָמִים תְּבוּנָה" (איוב יב 12).

אין ספק, כי העלייה בתוחלת החיים מחדדת את הצורך הדחוף בשינוי היחס לקשישים בחברה, הן במישור התעסוקתי והן במישור הסוציאלי, החברתי והמוסרי. הדרך לשינוי התפיסה מתחיל - כמו כל דבר – בחינוך, בהנחלת ערכים של חמלה כבוד, אכפתיות, אנושיות וסובלנות לתלמידים, ערכים אותם יש לקוות שיצליחו ליישם בתור ילדים ובוגרים, ואף ליהנות מפרותיהם בהגיעם לגיל השלישי, בתור קשישים בעצמם.

ערכים כאלו גלומים בפעילויות ובמערכי השיעור שאספנו עבורכם בתחומי הדעת השונים לקראת יום הקשיש הבין-לאומי.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.