דלג אל

רשימת ספרים לעידוד שיח פותח ותומך חקר

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
מיומנויות קוגנטיביות, מיומנויות אישיות, למידה במרחבי חיים, ידע מתחומי הליבה, ידע תהליכי, קהילתיות, יזמות ויצרנות, ביטוי אישי, ידע בין תחומי, ידע עולם, מיומנויות תוך אישיות
סביבות למידה:
פנים הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

 1. מדע וטכנולוגיה: עולם מעשה ידי אדם, יצורים חיים – בעלי חיים וצמחים, גרמי שמיים ומזג אוויר

רציונל

ספרי עיון וספרים וספרים סביב תכנים הקשורים לטבע, מדע וחשיבה הם חלק חשוב לעידוד פעילות חקר עצמאית של הילדים בגן.
במרכז החקר בגן רצוי לשלב:
ספרי עיון: מאוירים או מצולמים כגון אטלס מדינות, אטלס החלל, מילון מאויר, ספרים על חיי מדענים, סיפורי תגליות, ספרי שאלות וחידות.
ספרי ניסויים כגון: כיצד פועל המדע? כיצד פועלים הדברים וכיצד פועל הטבע? אנציקלופדיות של בעלי חיים הן חלק ממרכז המשאבים בספריית הגן.
ילדים מוזמנים לדפדף, להתבונן בתמונות, לגלות פרטים ולשוחח זה עם זה תוך שיתוף ידיעותיהם.
מגדירים בפורמטים שונים: מדריכי כיס לקחת בטיולים וספרי מגדירים לפי נושאים מאפשרים לילדים ולגננת לזהות את שמם ואת מאפייני החיים של יצורים חיים בסביבה הקרובה של הגן בצורה קלה ויעילה. יש מגדירים שמכילים סימנים המקלים על הזיהוי המדויק. חלקם מאורגנים לפי צבעים כמו מגדיר כיס של פרחי הבר. אחרים מחולקים לפי בתי גידול - נופי מים, מדבר וכד'. רצוי שבגן הילדים יהיו מגדירים של חיפושיות, פרפרים, ציפורים, עצים ופרחי בר נגישים לילדים בכל עת.
ספרי ילדים מתוך ספריית פיג'מה: ספרי ילדים שהתכנים שלהם מעודדים התבוננות בסביבה, חשיבה על תופעות ותהליכים, פתרון בעיה ודמיון.

דוגמאות לספרי ילדים מתוך ספריית פיג'מה

 • מאחורי הדלת יש שביל – כתבה ואיירה: גיל-לי אלון קוריאל
  הילד בסיפור פותח את דלת ביתו ויוצא אל השביל ואל העולם. דרך עיני הילד העולם נהדר, הוא מגלה את הרחוב, העצים, הציפורים והחנויות שבמסלול שלו אל בית סבתו האהובה בקצה הדרך.
 • האיש שאהב עצים – כתבה ואיירה נטלי וקסמן שנקר
  גיורא אוהב עצים, הוא אוהב להביט, לזהות ולהכיר עצים בכפר ובעיר. מה יעשה גיורא כאשר יראה עץ תפוח מוזנח ונבול שנמצא בצרה? סיפור על מעורבות, על יוזמה, על אהבת הטבע ועל השמירה עליו.
 • מה צריך בשביל... – כתב: ג'יאני רודארי, איירה: סילביה בואני
  בשביל לבנות שולחן צריך... פרח! ספר ייחודי שמזמין את הקוראים להאט את הקצב, להתבונן בפרטים, להתפעל מיפי הבריאה ולהרהר בקשרים המופלאים בין הטבע לתהליך היצירה.
 • איך זה להיות עץ? – כתבה: דתיה בן דור, אייר: איתי בקין
  עץ, איך זה להיות עץ?” ילד סקרן מנסה להבין: מה מרגיש העץ? האם טוב לו להיות עץ? אולי קשה לו לעמוד תמיד באותו המקום? היכולת לראות את חצי הכוס המלאה היא זו שהופכת את העץ למקור השראה. הספר מזמן שיחה על אהבת הטבע ועל השמחה ששמח כל אחד בחלקו. שירה הקלאסי של סופרת הילדים האהובה, דתיה בן דור, הופך לספר מאויר חדש, ובו ילדים, עצים והרבה אהבה לטבע ולצומח הארץ ישראליים.
 • חנן הגנן – כתבה ואיירה: רינת הופר
  הילדים בסיפור אוכלים בהנאה את הפירות, אבל היכן מסתתר המטמון? הפלא שבטבע מובע בספר בחרוזים משמחים, המלמדים אותנו על פירות שונים, על צבעים מגוונים ועל תהליכים של זריעה וצמיחה המצריכים זמן וסבלנות. חנן הגנן נותן לילדים פירות ומבטיח שחבוי בהם מטמון, אבל הילדים מוצאים בתוכם רק חרצנים. מה יקרה כשישתלו את החרצנים באדמה?
 • חיפושית בגשם – כתבה: רותי דפנה, אייר: אביאל בסיל
  בשעה שהחיות השונות דואגות כל אחת לעצמה, הילד עידו מבחין בחיפושית הקטנה ונותן לה מחסה מפני הגשם. ספר הביכורים של רותי דפנה הוא סיפור מחמם לב על רגישות לאחר, על חמלה ועל דאגה לחלש.
 • פתאום נשבה הרוח – כתבה: גלית ראב"ד, איירה: מאיה שלייפר
  הישיבה תחת עצים הנותנים פרי מסמלת את החיים השקטים והטובים, שבהם כל אדם מעבד את אדמתו וחי בשלום עם שכניו. גם החברים הכי טובים רבים לפעמים, עד שפתאום נושבת הרוח וכבר לא נעים להישאר לבד בין הצללים. סיפור ארץ-ישראלי על מריבה ופיוס, על דמיון ומציאות, המתרחש בתוך בוסתן גלילי קסום.
 • יצאנו לטייל, ספר הטיולים הגדול לילדים – רינת פרימו (ערכה), איירה: רעיה קרס
  אוסף של טיולים בארץ לצד סיפורים לגיל הרך. הספר מזמין את הקוראים לצאת לטבע, להכיר מקומות קרובים ורחוקים ולהקשיב לסיפורו של כל מקום ומקום.
 • הטיול הקטן – כתבה: נעמי שמר, איירה: ליאת יניב
  נעמי שמר האמינה שבילוי בחיק הטבע, התבוננות ביופי הבריאה והקשבה לניגון המיוחד של כל עשב ועשב מעודדים קשר לטבע ולארץ. אמנם הטיול המתואר בשיר קטן, אבל חוויות הילדים גדולות ומסעירות. כשעוצרים ומתבוננים בפרטים הקטנים שהטבע מציע לנו, כולנו מתפעלים – ממש כמו הילדים
 • שבעה עכברים עיוורים – כתב ואייר: אד יאנג
  כאשר העכברים יוצאים אחד-אחד לגלות מהו היצור החדש באגם, כל אחד חוזר עם תפיסה אחרת. רק כשמרכיבים יחד את כל התפיסות, מתגלה היצור בשלמותו. ספר ייחודי על מציאות ודמיון, על תפיסות שונות ועל היחס בין השלם לחלקיו.
 • ברווז! ארנב! כתבו ואיירו: איימי קראוס רוזנטל וטום ליכטנהֶלד
  מה רואים בתמונה? האם זה ארנב או ברווז? תלוי איך מסתכלים. ספר משעשע שמדגים נקודות מבט שונות והפרשנות שאנשים נותנים לאותה מציאות.
 • זה לא ארגז – כתבה ואיירה: אנטואנט פורטיס
  אם זה לא ארגז, אז מה זה? הספר, שכולו שיחה בין המציאות לדמיון, מזמין את המבוגרים להציץ לעולמם הנסתר של הילדים וליצור איתם את כל העולם מהדבר הפשוט ביותר.
 • העץ המופלא – כתבו ואיירו: ניק בלנד וסטיבן קינג
  בעזרת הרעיונות הגדולים והיצירתיים של סבא והתכנון המוקפד והמסודר של נכדתו בוני, מגשימים השניים את חלומם ויוצרים בית חם ומזמין לכל הציפורים בסביבה.
 • המעיל המופלא של יוסף – כתב ואייר: סימס טבק
  דבר מופלא קורה בַּספר: מעילו הבלוי של יוסף משנה צורה עד שהופך לכפתור, ולבסוף, כשלא נשאר ממנו מאום, המעיל וקורותיו הופכים לסיפור מופלא.
 • ילדה לבדה – כתבה ואיירה: אורה אייל
  שולמית ביקשה מכל אחד מבני הבית לספר לה סיפור. כשאף אחד לא נענה, מתרחש לו פלא – "ממש מעצמו מסתפר לו סיפור"! ספרה של אורה אייל מזמין את הקוראים להמציא גם הם סיפורים, ולחשוב יחד על מקומם וחשיבותם במשפחה ובחיים.
 • איך לרפא כנף שבורה? – כתב ואייר: בוב גרהם
  בזמן שהאנשים סביבו ממהרים ממקום למקום, מבחין ילד קטן בציפור פצועה עם כנף שבורה. סיפור נוגע ללב ומלא תקווה, העוסק בצער בעלי חיים, אמפתיה וחמלה דרך העיניים והמעשים של ילד.
 • החוצה – כתבה: רינת פרימו, אייר: איתי רייכרט
  איתמר מסדר את החדר שלו ומשליך החוצה-חוצה-חוץ את הבלגן הגדול. אבל לאן? האם אבא יצליח ללמד את איתמר שגם המסדרון, חדר המדרגות ואפילו הרחוב הם שלו? סיפור משעשע ומחורז שמדגים את ההשפעה, את האחריות ואת השייכות של כל אדם לסביבה כולה.
 • שבעת המינים – כתבה: רות סירקיס, איירה: יעל אלברט
  שבעת המינים, הפרות שנשתבחה בהם הארץ, הם חלק בלתי-נפרד מהנוף ומהתרבות של ישראל.שבעת המינים מזינים לא רק את הגוף, כי אם גם את הנפש הישראלית. תרבות שלמה סובבת אותם: מדרשים והלכות, משלים ואגדות, וקישוטים, שירים וסיפורים.

אולי תתעניינו גם ב...

יום העברית בגן הילדים
לשפה העברית מקום מיוחד באמונה, במורשת ובתרבות היהודית ותפקיד מרכזי בתודעה הלאומית של עם ישראל בארץ ובתפוצות. חשוב שילדי הגן לא רק יכירו את העברית וישתמשו בה ...
תרבות צריכה בגן
בעמוד זה מוצגים חומרי למידה והוראה, מדריכים ומתווים, סרטונים, פעילויות ומערכי שיעור בנושא חינוך סביבתי וקיימות במערכת החינוך בגני הילדים.
לוח תיעוד
לוח התיעוד מאפשר לתכנן וגם לשחזר פעילות. הגננת אביגיל אביזוהר ושתי בנות מגן גבעת משואה בירושלים, משחזרות בצוותא את יום הספורט שנערך בגן לכבוד ל"ג בעומר
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.