דלג אל

הצהרת נגישות

מעורבות והתנדבות

מעורבות והתנדבות

התנדבות היא מעשה הנעשה מרצונו החופשי של אדם בלא תמורה חומרית או אחרת והמוּנע על ידי רעיון או מטרה מסוימת. מעורבות חברתית מוגדרת על רצף הנע מערנות לנעשה סביב דרך השתתפות ושיתוף ועד לעשייה למען האחר או הסביבה.

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל היא עמותה רשומה שהוקמה בשנת 1972 בידי ממשלת ישראל כדי לצמצם את הפערים החברתיים בעזרת מתנדבים. המועצה עוסקת במתן שירותים למתנדבים ולארגוני ההתנדבות בארץ. המועצה פרסמה את "אמנת ההתנדבות: קוד האתיקה להפעלת מתנדבים בישראל" ובה זכויות וחובות של מתנדבים בארגונים המפעילים מתנדבים.
בהגדרות המובאות באמנה:
מתנדב/ת: אדם הפועל למען הזולת והחברה מתוך רצון חופשי ובלא קבלת תמורה כלכלית בעבור הפעולה ההתנדבותית.
פעילות התנדבותית: תרומת זמן, שירות, מומחיות, ידע, יוקרה ו/או מערכת קשרים על ידי מתנדב לפחות לפרק הזמן שלגביו התחייב המתנדב, באופן ישיר או עקיף, לאנשים מוכרים (למעט בני משפחה) ו/או לא מוכרים, לארגונים, למוסדות ולתנועות, לקהילה ו/או לסביבה.
ארגון המפעיל מתנדבים: (א) עמותה, גוף ציבורי (למשל ממשלתי או מוניציפלי) או גוף עסקי המפעיל מתנדבים כדי להשיג מטרות למען החברה; (ב) קבוצת אנשים הפועלת בהתנדבות על פי מטרות שהציבה לעצמה בלא כוונת רווח.

מגזר ההתנדבות בישראל

מגזר ההתנדבות בישראל כולל ארגונים שונים המפעילים מתנדבים כגון ארגוני התנדבות וקבוצות לשינוי חברתי, ארגונים המפעילים מתנדבים כגון משרדי ממשלה, עסקים מתנדבים, גופי מטה ותמיכה לארגוני מתנדבים ולעסקים המבקשים להירתם לתחום זה. הארגונים למיניהם תורמים לחברה בישראל כפי יכולתם.

יום המעשים הטובים הבין לאומי

יותר מ-70 מדינות ברחבי העולם השתתפו ביום המעשים הטובים הבין-לאומי שצוין ב-10 באפריל 2016. כבכל שנה ההתגייסות לעשיית מעשים טובים למען הזולת הייתה מרשימה. יותר ממיליון ו-450 אלף איש בישראל ובעולם השתתפו במיזם הייחודי ובמסגרתו נרשמו יותר מ-4 מיליון שעות התנדבות.
במדינות שהשתתפו: ארה"ב, רוסיה, ברזיל, טאיוואן, אוגנדה, הודו, אוסטרליה, ניו זילנד, צרפת, גרמניה, אוסטריה, איטליה, ספרד, שווייץ, בלגיה, ארגנטינה, קובה ואחרות. כל שנדרש להשתתפות ב"יום המעשים הטובים" הוא רצון טוב ויכולת להעניק למען האחר. המיזם שהחל בישראל חצה גבולות והפך לגורם בין-לאומי מאחד אולי בגלל הפשטות שבו והיכולת של כל אחד להתחבר אליו ולהשתתף ביזמה.
יום המעשים הטובים לווה באירועים רבים בעולם והמרכזיים בהם:
בניו יורק התרכזו עשרות ארגונים ועמותות בכיכר הראלד והפעילו את הציבור הרחב במעשה טוב 'על הדרך' דוגמת הכנת כריכים לנזקקים וחלוקת פרחים בידי סטודנטים מאוניברסיטת ניו יורק. כמו כן התקיימו לאורך היום הופעות ופעילויות לכל המשפחה.
באוגנדה ארגנו עובדי סולל בונה הפנינג מוסיקלי של שירה וריקודים במרכז הקהילתי בקמפלה בהשתתפות מאות הורים וילדים. כמו כן הקימו כיתות מחשב בבית ספר לילדים חירשים ושיפצו גני משחקים.
בטאיוואן השתתפו אלפים בפעילויות התנדבותיות למען הזולת וקראו לכול לחשוב טוב, לדבר טוב ולעשות טוב. האירועים זכו לתמיכת נשיא טאיוואן, שר החוץ שלה ושני ראשי ערים מרכזיות בה.
בברזיל השתתפו 30 אלף איש ביום המעשים הטובים בשבע ערים ובהן ריו דה ז'נרו, ברזיליה וסאו פאולו. עמותות מקומיות פעלו לגיוס מתנדבים, לאיסוף בגדים משומשים ולקידום יזמות חברתיות שונות.
בעיר רומא באיטליה שזו לה השנה השנייה למיזם התקיים מרתון רומא לריצה ברוח חיובית. ברצים היו אלפי ספורטאים מרחבי העולם. את הקהל הרחב שהגיע למקום קיבלו נציגים של עשרות עמותות שהציעו לבאים לעשות מעשים טובים.
בקוסטה ריקה שזו לה השנה השלישית למיזם השתתפו יותר מ-20 אלף איש. ובישראל נמנו מיליון ו-300 אלף מתנדבים בקירוב.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

בחירות בישראל לכנסת ה-25
הבחירות לכנסת העשרים וחמש תערכנה ב-1 בנובמבר 2022, ז' בחשוון ה'תשפ"ג
היישוב שלי
הנושא 'היישוב שלי' נלמד בכיתה ד' ובמסגרתו נעשית היכרות עם נושאים אלו: תפרוסת היישובים בישראל לסוגיהם, תולדות היישוב, האוכלוסייה והשינויים החלים ביישוב; הרשות...
לאה גולדברג
משוררת וסופרת אהובה ורבת פעלים שכתבה לילדים ולמבוגרים
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.