דלג אל

הצהרת נגישות

יום ירושלים

הכותל המערבי
הכותל המערבי

נושא-על כיתה ג: היישוב שלי ויישובים אחרים במדינה
נושא-על כיתה ד: המדינה שלי

יום ירושלים הוא יום חג לאומי בישראל שנקבע לציון איחודה של ירושלים, אחרי כיבוש העיר העתיקה ומזרח ירושלים במלחמת ששת הימים. יום ירושלים חל בכ"ח באייר והוא מצוין בטקסים חגיגיים בירושלים ומחוצה לה.
בח' בטבת תשכ"ח החליטה מועצת הרבנות הראשית "לקבוע את יום כ"ח באייר יום הודיה לקב"ה על הנִסים שקרו באותו יום ועל שחרורה של ירושלים". ארבעה חודשים מאוחר יותר, ב-12 במאי 1968, קבעה הממשלה את כ"ח באייר: יום חגה של ירושלים.
בי"ד באייר תשכ"ח (1968) קבעה הכנסת את יום ירושלים יום חג וכעבור שלושים שנה, בשנת 1998, העניקה לו הכנסת מעמד בחקיקה, באמצעות חוק יום ירושלים, התשנ"ח-1998.
"... ירושלים, רום התקוות ופסגת השאיפות, שאותה אנו מעלים על ראש שמחתנו, יש לציין ולייחד ביום המסמל את מרכזיותה בחיי עם ישראל אשר שב לארצו, הקים את מדינתו והכריז על ירושלים בירתו הנצחית" (לשון החוק).

אירועי היום

יום ירושלים הפך לחג של בירת ישראל ומתקיימים בו טקסים ואירועים מיוחדים ברחבי העיר: בפארקים במוזיאונים ובאתרי למידה, בבתי ספר ובמוסדות חינוך. כמו כן מתקיימים טקסי זיכרון ממלכתיים לחללי המלחמה בהר הרצל ובגבעת התחמושת.
ברחובות ירושלים נערכת צעדה מיוחדת "צעדת ירושלים". מגן סאקר שלמרגלות גבעת הכנסת יוצאת "צעדת ריקוד הדגלים" אל הכותל המערבי. בבתי הכנסת ברחבי הארץ נערכות תפילות חגיגיות, הכוללות פרקי הלל והודיה ותפילה לשלום המדינה. גם אמצעי התקשורת, ובמיוחד הרדיו והטלוויזיה, משדרים תכניות מיוחדות לכבוד יום ירושלים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

יישומון ירושלים

לרגל 70 שנה למדינת ישראל פיתחנו עבורכם יישומון ובו שלל משימות חקר, פעילויות וסרטונים לתלמידים על עיר הבירה ירושלים.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יישובים בישראל
נהוג למיין את היישובים ליישובים עירוניים וליישובים כפריים. לכל אחד מסוגי היישובים האלה מאפיינים משלו.
יום זכויות האדם
יום זה נועד להעלאת המודעות בקרב האוכלוסייה לזכויות היסוד הטבעיות שיש לכל אדם ואדם מרגע לידתו ועד מותו ובהן: הזכות לחיים ולביטחון, לחירות לשוויון ולכבוד.
מוסדות השלטון
מדינת ישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית. בראשה עומד הנשיא אשר תפקידו סמלי בעיקרו ואין לו סמכויות רבות. ממשלת ישראל היא הרשות המבצעת ובראשה עומד ראש הממשלה. את ראש...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.