דלג אל

הצהרת נגישות

פעילות בנייה ומים בארגז החול

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
ידע עולם, יזמות ויצרנות
סביבות למידה:
כל הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. כישורי חיים: מוקד לוויסות וניהול רגשות, מוקד בין אישי
  2. מדע וטכנולוגיה: גרמי שמיים ומזג אוויר

אודות הפעילות

ארגז החול הינו מקום למשחק, גילוי ולשיתופי פעולה בין ילדים. הוספה של אביזרים ייחודיים כגון משאבה, צינורות בגדלים שונים, חלקם המחוברים בצורה אנכית לעמודים של הפרגולה ומגוון כלי קיבול העומדים לרשות הילדים, מבטיחים סביבה מזמנת משחק, הנאה, פתרון בעיות ועזרה הדדית.

בסרטון שצולם בגן קשת בעיר גנים בירושלים, בהנהלתה של נאווה רון, ניתן לראות ילדים רבים נהנים מהמשחק בחול ומים. במבט ראשון נראה ארגז החול עמוס וצפוף אך זה רק לכאורה. בהתבוננות מעמיקה רואים כי כל ילד מצא את מקומו ובשום רגע לא היה מצב המתנה של מי מהילדים.

שאלות שכדאי לשאול לקראת חשיבה על שדרוג הפעילות בארגז החול

האם יש צורך לקבע מראש מספר ילדים בארגז החול?
זאת שאלה שניתן להפנות לילדים. כדאי לשאול האם נוח לכם לפעול בארגז החול ומה היו רוצים להוסיף או לגרוע כדי שיהיה להם נוח יותר.


כיצד למנוע בזבוז של מים?
השימוש במכלים מעודד חיסכון במים, ניתן לשתף את הילדים להצעות נוספות כיצד ניתן לחסוך במים בעת המשחק בארגז החול.


כיצד לשמור על ארגז החול?
בחוזר מנכ''ל נוהלי הבטיחות בגן הילדים, תשעז/3(א) - ישנה התייחסות -

10.7.1 תחזוקת ארגז החול

10.5.3 אזור מים /אזור רטוב (מרחבים בפתוחים וייעודיים)

אולי תתעניינו גם ב...

שער לגן במרחב כדורגל
בסרטון ניתן לראות כיצד באמצעות הקשבה ופתיחות, הצליחה הגננת רחלי אמסלם להגשים את חלומו של ילד למגרש כדורגל בגן, ובכך יצרה מוקד פעילות חוויתי בו יכולים כל ילדי...
ילדי הגן יוצרים ובונים מרחבי משחק
ילדי גן ורד מקיבוץ אפק יוצאים מידי שבוע לבקר בחורשה הסמוכה לגן. בסרטון נראה את הילדים יוצרים ובונים בטכניקות מגוונות מרחבי משחק בשטח הפתוח של החורשה
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.