דלג אל

הצהרת נגישות

העשרה: מגילת רות

העשרה: מגילת רות

מגילת רות היא אחת מחמש מגילות, ונהוג לקרוא בה בחג השבועות. בספר התנ"ך היא ממוקמת שנייה אחרי מגילת שיר השירים. ואילו בכתבי יד אחרים היא ניצבת בראש חמש המגילות מסיבה כרונולוגית: סיפור המגילה התרחש "בימי שפוט השופטים". אפשר שהמחבר התכוון שהמגילה אכן תופיע סמוך לספר שופטים. ואולם הדבר לא עלה בידו מאחר שקובץ הנביאים נחתם לפני שמגילת רות נתקדשה.
המגילה מרבה לדבר על ענייני חסד. במדרש רות רבה נאמר על המגילה: "מגילה זו אין בה כל טומאה ולא טהרה ולא איסור ולא היתר, ולמה נכתבה? ללמדך כמה שכר טוב לגומלי החסדים". אם נתבונן בדמויות המגילה ניווכח שהן עושות מעשי חסד: רות הולכת אחרי נעמי אף שאין לה חובה חוקית או מוסרית לעשות זאת. בעז מקים זרע למחלון, אישהּ המת של רות, ואף נוהג במידת החסד ברות שפוקדת את שדה החיטים שלו.
הדמויות עושות החסד במגילה גם באות על שכרן, הן בעז הן רות זכו להעמיד צאצא בדמות דוד המלך.
מגילת רות בנויה כסיפור מקראי קצר, ויש בה מאפיינים הדומים לסיפורים קצרים בספר בראשית. אחד המאפיינים הבולטים הוא שהמאורעות המתוארים בה מתרחשים לכאורה בדרך הטבע, אך מרמזים על יד אלוהית מכוונת הפועלת ברקע ומביאה להתגשמות התוכנית האלוהית. המחבר מספר את סיפורו במישור הארצי מבלי להזכיר כלל את האל. ואילו גיבורי הסיפור מרבים להזכיר את האל, וכך מנכיחים אותו במגילה ורומזים על פועלו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

מלכים א' י: מלכת שבא השווה
סיפור ביקורה של מלכת שבא מעצים את דמותו של שלמה המלך. היא מנסה אותו בחידות ומתוודעת לחכמתו המופלאה ולפאר ממלכתו. ואולם השאלה הבלתי נמנעת היא מה מסתתר מאחורי ...
העשרה: טועמים מהטעמים
טַעֲמֵי הַמִּקְרָא או הטעמים מסמנים לקורא כיצד להגות את המילים והפסוקים. הטעמים הם גם אמצעי חשוב להבנת הטקסט המקראי
העשרה: משתעשעים בגימטריה
המספרים במקרא מופיעים בדמות אותיות, כך מסומנים הפרקים והפסוקים. זהו שיעור קליל להכרת הגימטריה לשם התמצאות בטקסט
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.