דלג אל

הצהרת נגישות

לחיות יחד בקבוצה

לחיות יחד בקבוצה

נושא-על: אני ומשפחתי בבית ובסביבה הקרובה

קבוצה חברתית היא התארגנות של שניים ומעלה שיש ביניהם יחסי גומלין על בסיס קבוע, הם ניצבים בפני יעד משותף וחשים זהות קבוצתית.

קיים מתח מתמיד בין צרכיו של הפרט בקבוצה ומידת העצמאות שלו ובין המימוש העצמי שלו ביחס לערכים ולהסדרים החברתיים. קיים מתח גם בין הכורח והתועלת שבהשתייכות הפרט למסגרות חברתיות שונות והנורמות שהמסגרות החברתיות כופות עליו ובין רצונו לשמור על האוטונומיה האישית שלו. כל אלו יוצרים בעיות ברמה האישית וברמה החברתית.

פעילות גומלין חברתית היא מצב שבו יש השפעות הדדיות של בני אדם זה על זה. מקורן של השפעות אלו בפרשנות שנותנים בני האדם למציאות.

קבוצות של בני אדם הן תאים חברתיים שלהם כמה מאפיינים: השתייכות וזהות, ערכים, אינטרסים, פעילות מתמשכת, השפעה הדדית, פעילות גומלין והשפעה על קבוצות אחרות כגון המשפחה, הכיתה, בית הספר, תנועת הנוער, אתניות, דתיות, עדות ועוד.

קבוצה היא יחידה חברתית בת שלושה אנשים או יותר, שמקיימים ביניהם יחסי גומלין, שיש להם לפחות מטרה אחת משותפת, שמערכת היחסים ביניהם יציבה ומובנת, שיש ביניהם תלות הדדית, ושהם תופסים את עצמם חלק מהקבוצה (‏1994‏Byrne, & ‏Baron). 

גורמים המשפיעים על האדם להצטרף לקבוצה

צורך חברתי ופסיכולוגי להיות מחובר ושייך; הקבוצה מאפשרת להשיג דברים שקשה להשיג לבד; דרך הקבוצה היחיד מגדיר את עצמו. אף שהאדם הוא יצור חברתי ויש לו קבוצות השתייכות שונות, חשוב לתת מקום ולגיטימציה ל"לבד" ולייחוד של כל אחד גם בהיותו חלק מקבוצה.

הקבוצה היא אוסף של יחידים, ויש להדגיש גם את המשותף לכולם מעצם ההשתייכות וגם את הפרט. לכל חברי הקבוצה יש דברים משותפים, אבל לכל אחד יש דברים פרטיים משלו ומיוחדים לו. לרוב האנשים חשוב שאחרים יכירו את המיוחד שבהם ויכבדו את רצונותיהם. רוב האנשים רוצים להרגיש שהם שייכים לקבוצה. לקבוצה יש כוח יותר מלבודד. החיים בקבוצה מאפשרים לנו לעשות דברים שלא היינו יכולים לעשותם לבד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

סביבות חיים משתנות
הנושא מתמקד בהכרת התופעות בסביבה הקרובה, ובכלל זה תיאורן, הבנת הקשרים ביניהן, השוני ביניהן ושינויים החלים בסביבה
חברות
קיימים כמה מעגלי חברות: מעגל רחוק, מעגל קרוב ומעגל אינטימי.
יום ירושלים
יום ירושלים הוא יום חג לאומי המצוין בכ"ח באייר סמל לאיחוד ירושלים תחת ריבונות ישראלית. יום זה נקבע בהחלטת ממשלה ב-12 במאי 1968. בשנת ‏1998 התקבל בכנסת חוק יו...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.