דלג אל

אגדת הגולם משלהי העת העתיקה ועד למאה העשרים

לקטלוג הקורסים
תחום דעת:
תקשורת
סוג הקורס:
מלווה למידה
מוכר לבגרות:
לא
שפה:
עברית
שכבות גיל:
ט, י, יא, יב
פלטפורמה:
קמפוס IL
משך הקורס:
14 שבועות | 4-3 שעות בשבוע
פותח ע"י:
האוניברסיטה הפתוחה

תיאור הקורס

אגדת הגולם משלהי העת העתיקה ועד למאה העשרים
מרצה: פרופ' צחי וייס וד"ר נעמה בן-שחר

דמות הגולם, אדם מלאכותי שנוצר על ידי רב או דמות מופת יהודית, מתוארת במגוון רחב של אגדות שסופרו ונכתבו. הן היו מקור השראה להוגי דעות ולאומנים החל מהספרות התלמודית במאות הראשונות לספירה ועד ימינו.
הקורס מיועד לכל המתעניינים בפנטזיה על בריאת הגולם, ולא נדרש בו ידע מוקדם.
על הקורס: יצירת אדם מלאכותי היא נושא מיתי וספרותי מרתק ומפרה, אך גם מאיים. הקורס בוחן את יסודות הקיום האנושי ופותח מחדש את הגדרת תפקידיהם של האל, הבורא, ושל האדם, הנברא. עוד הוא עוסק בשאלה מה קורה כאשר יצירה יוצאת מגבולות השליטה של יוצרהּ, כאשר הגולם קם על יוצרו.
נושא זה גם מעלה שאלות מעניינות על טבע האדם כמו מה הופך את האדם לסובייקט? ומהם גבולות ההשתייכות הקהילתית, הלאומית והדתית?
אגדת הגולם השתנתה במהלך השנים, ומראשית המאה העשרים החלה לקבל פרסום נרחב. מתקופה זו ואילך אפשר לראות את השפעתה של אגדה זו כמעט בכל ענפי התרבות המערבית: בספרות, בשירה, באומנות הפלסטית, בקולנוע, באופרה, בתיאטרון ובענפים שונים של התרבות הפופולרית. עם התפשטות אגדת הגולם במאה העשרים, הִתְרבות נוסחיה והתפתחותה הספרותית, התרחק הגולם מתצורתו הראשונה.
בקורס נבחן את דמותו של הגולם ממקורותיה הקדומים של האגדה ועד ליצירות ספרותיות, קולנועיות ותיאטרליות בנות זמננו.

אולי תתעניינו גם ב...

להבין צמחים – חלק ב: יסודות ביולוגיים של הצמח
למדו על הביולוגיה הבסיסית של הצמח: על מבנה התא הצמחי, מבנה הצמח בכללו, פוטוסינתזה והנדסה גנטית בצמחים.
תכנות משחקים
קורס תכנות משחק למתחילים עם C# מלמד כיצד לפתח משחקי וידאו באמצעות שפת התכנות C# ולמה להשתמש ב-C# במקום ++C, ג'אווה, אקשן סקריפט או שפת תכנות אחרת שאולי שמעתם...
ללמוד איך ללמוד
איך ללמוד מתמטיקה הוא קורס חינם בקצב אישי ללומדים בכל רמות המתמטיקה. הקורס משלב מידע חשוב מאוד על המוח ועל למידה עם ראיות חדשות על הדרכים הטובות ביותר לגשת א...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.