דלג אל

משימות אתגר לתלמידים בעלי יכולות גבוהות לטיפוח התנהגות מקדמת בריאות

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

נושאים ותחומי דעת:
פדגוגיה, ביולוגיה, חשיבה מדעית
פדגוגיות יעודיות:
אסטרטגיות חשיבה מסדר גבוה, דילמות, חשיבה ביקורתית, יצירתיות
מסגרות חינוכיות:
המחונן והמצטיין במסגרת ההטרוגנית
שלבי חינוך:
יסודי, חטיבת ביניים
סוגי התוכן:
מאמר
פותח ע"י:
שרה גולן, מיה מירב
שפה:
עברית

כיצד ניתן מענה מותאם לתלמידים מחוננים ומצטיינים במסגרת שיעורי מדע וטכנולוגיה?

בכל כיתה ישנם תלמידים בעלי יכולות גבוהות – תלמידים מחוננים ותלמידים מצטיינים. תלמידים אלו הם חלק מקשת ההטרוגניות המאתגרת בכיתה. על המורים לתת להם אפשרויות והזדמנויות למימוש כישוריהם ורצונותיהם השונים, לתת להם מענה ולשמר ולטפח את יכולותיהם הגבוהות. בכתבה זו מוצגות דוגמאות למשימות אתגר בנושא בריאות ואיכות חיים המותאמות לתלמידים בעלי יכולות גבוהות ואשר ניתן לשלבן במהלך השוטף של תהליכי ההוראה-למידה.
משימות האתגר שמות דגש על טיפוח מיומנויות חשיבה גבוהות, לרבות חשיבה יצירתית, הכללה של מושגים חדשים והתייחסות למגוון נקודות מבט. במשימות ניתן דגש על אפשרות הבחירה ומתן אוטונומיה בלמידה. כל דוגמה נותנת מענה למאפיין שונה של תלמידים בעלי יכולות גבוהות ועושה שימוש בכלי פדגוגי אחר. כך מוצעים כלים לטיפוח עניין באספנות, לעידוד למידה עצמאית וחקר, ליצירת קשרים בין רעיונות ומושגים, ללמידה מכוונת תוצר ולעיסוק בשאלות מורכבות.
משימות אלו מייצגות מודל שאפשר להחילו על כל תחום דעת או תחום תוכן אחר והן מזמנות ביצועי הבנה ותוצרים ברמות שונות של העמקה ומורכבות, לפי היכולות הדיפרנציאליות של התלמידים.

הכתבה פורסמה בגיליון 42 של כתב העת אאוריקה (מאי 2019) ובמאגר הידע מחוננט.

אולי תתעניינו גם ב...

מתמטיקה של בחירות
החיים מזמנים לנו בחירות רבות. אילו שיטות בחירה קיימות ומהם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן?
גופי תאורה
קורס עיצוב גופי תאורה
כלי לאיתור חסמי למידה לתלמידים מחוננים ומצטיינים והמענה להם
הכלי מציע ארבעה שלבים לאיתור חסמים ומענה לתלמידים מחוננים ומצטיינים בהתאם לתפיסת העיצוב האוניברסלי ללמידה.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.