דלג אל

הצהרת נגישות

ל"ג בעומר - בין אבל לשמחה

ל"ג בעומר - בין אבל לשמחה

ל"ג בעומר מתואר במסורת היהודית יום שמחה מאחר שביום זה פסק מותם במגפה של תלמידי רבי עקיבא. על פי המחקר ההיסטורי, תלמידי רבי עקיבא היו למעשה חייליו של בר כוכבא אשר נלחם ברומאים. רבי עקיבא היה תומך נלהב של בר כוכבא וראה בו את מלך המשיח. מרד בר כוכבא הוא אחד האירועים ההיסטוריים השנויים ביותר במחלוקת והוא מציין אבל וחורבן לצד שמחה ובניין.

בתחילת המאה ה-20 פיתחה התנועה הציונית את מיתוס ל"ג בעומר ואת חיבורו למרד בר כוכבא ולמאבק לחירות לאומית. מנהג הדלקת המדורות צוין זכר למורדים שהדליקו משואות אש על ראשי ההרים כדי להודיע על פרוץ המרד. גם המנהג להכין חיצים וקשתות ולהתאמן בהם בסביבות המדורה מיוחס למרד בר כוכבא, שעה שכלִי הנשק העיקרי ששימש בקרב היה חץ וקשת.

רבי שמעון בר יוחאי

הילולת רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) במירון נקשרה ליום זה בעקבות מסורות מהמאה ה-16 ולפיהן זהו יום הולדתו ונישואיו, הסמכתו ופטירתו. לפי ספר הזוהר, בהיותו על ערש דווי גילה רשב"י לתלמידיו את סודות הקבלה. לשמחת ההילולה הצטרפה הדלקת המדורה זכר לאש שאפפה את ביתו ביום מותו. רשב"י נתפס בעל חוכמת הקבלה וצדיק מגן מרפא ומברך. דמות הצדיק הפורס חסותו בל"ג בעומר הייתה השראה לעליות לקבר לזכר צדיקים אחרים בישראל ומחוצה לה.

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

העלייה השנייה
גל העלייה השנייה שאירע בין השנים 1914-1903 הטביע חותם על כל תחומי החיים של היישוב היהודי בארץ ישראל. גל עלייה זה התאפיין בעולים צעירים שמעשה עלייתם לארץ שולב...
תשעה באב
תשעה באב איננו רק יום אבל על חורבן המקדש אלא גם יום אבל וצער על הפורענויות והצרות שאירעו לעם ישראל לאורך ההיסטוריה. יום זה גם נועד לחשבון נפש, לבחינה ולתיקון...
מלחמת העולם השנייה
מלחמת העולם השנייה היתה המלחמה הקשה ביותר בתולדות האנושות. תוצאתה הבלתי נתפשת: יותר מחמישים מיליון הרוגים, בני מדינות ועמים רבים, ובהם שישה מיליון יהודים שנר...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.