דלג אל

הצהרת נגישות

יום ירושלים בשעת חינוך

יום ירושלים בשעת חינוך

עם ישראל לא שכח מעולם את ירושלים, כפי שהתחייב: "אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי. תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי" (תהילים קל"ז, ה-ו). 
בכל הפזורות נשא את ירושלים בליבו. בשמחותיו העלה אותה ברטט על שפתותיו ובימי אבלו הזיל דמעות על חורבנה. בכל עת ובכל שעה ציפה וייחל לבניינה ולגאולתו בתוכה: "לשנה הבאה בירושלים הבנויה".
ירושלים, עיר הנצח השוכנת במרומי הרי יהודה, שימשה מאז ומעולם סמל לכיסופים לארץ ישראל כולה. אם אמר יהודי "ירושלים", התכוון לכל ארץ ישראל. עולים לירושלים ועולים לארץ ישראל; ירושלים היא עיר הקודש, וארץ ישראל היא ארץ הקודש. ירושלים היא הלב של האומה הישראלית. בה עוצבה דמותו הלאומית והדתית של עם ישראל; בה התהלכו גדולי נביאיה והשמיעו לעם ישראל ולעולם כולו את חזונם – דברי אלוהים חיים. 
ירושלים היא עיר מלוכה וסמל העצמאות המדינית היהודית. היא בירת הנצח של עם ישראל ומדינת ישראל. גם אומות העולם, בנות הדת הנוצרית והדת המוסלמית, מקדשות את ירושלים, ועיניהם של מיליוני מאמיניהן נשואות אליה. גם הם תקעו יתדות בתוכה והקימו בה שכונות מגורים ובתי תפילה: כנסיות, מנזרים ומסגדים. 
כל אלו הופכים את ירושלים לעיר מיוחדת במינה בעלת שלל גוונים, צבעים, ריחות, אוכלוסיות, קולות, שפות, בגדים ומבנים. ואלו מוסיפים לה על יופייה הטבעי מנה גדושה של תפארת, נוי והדר. (מתוך: נח שלו ואלי שילר, דברי פתיחה, הקדמה לחוברת 'נעלה לירושלים', מינהל חברה ונוער).
ביחידה זו מבחר מערכי שיעור לקראת יום ירושלים ומערכי שיעור על יהודי אתיופיה, שכן ביום ירושלים מצוין גם יום הזיכרון לנספי סודן.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

ירושלים בכף היד

ירושלים בכף היד

ערכת תכנים, פעילויות וסיורים בנושא ירושלים הכוללת:

  •  מערכי פעילות והצעות לטקסים
  • שש ב"ש: משחקים בירושלים - פעילות מקוונת של"ח
  • המירוץ הווירטואלי בירושלים - פעילות מקוונת של"ח
  • אתגר ירושלים: חידון ידע - פעילות מקוונת של"ח
  • קישורים ופעילויות לשבוע ירושלים - של"ח
  • סיורים בעקבות דמויות בירושלים - של"ח
חזרה לראש הדף

יום זיכרון ממלכתי לנספים במסע מאתיופיה לארץ ישראל

יום זיכרון ממלכתי לנספים במסע מאתיופיה לארץ ישראל

מדי שנה בשנה ביום ירושלים שחל בכ"ח באייר מציינים גם את הנספים במסע מאתיופיה לישראל. ביום זה אנו מוקירים את יהודי אתיופיה אשר יצאו למסעם הארוך אל ארץ ישראל ומעלים על נס את גבורתם ואת נחישותם. בערכה המצורפת הצעות לפעילויות, סרטונים, שירים, סיפורים, כתבות ושאלות לדיון.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יום הרצל בשעת חינוך
"בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים" בנימין זאב הרצל, עיתונאי, משפטן, סופר, מחזאי ומדינאי יהודי. מפתח רעיון הציונות המדינית ומייסד הציונות כתנועה לאומית-מדינית ממ...
י"א באדר – יום תל-חי (טרומפלדור) בשעת חינוך
יוסף טרומפלדור, מנהיג ציוני, סוציאליסטי, לוחם וחלוץ
יום הסובלנות הבין-לאומי בשעת חינוך
סובלנות היא ערך בסיסי בדמוקרטיה. משמעותה יחס של  כבוד והבנה והעדר אפליה מבחינה חברתית, תרבותית או דתית. סובלנות מאפשרת לקיים חיים משותפים גם בתנאים של אי הסכ...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.