דלג אל

המלצות לסרטים על מחוננים ומצטיינים

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

נושאים ותחומי דעת:
היבטים רגשיים
שלבי חינוך:
יסודי, חטיבת ביניים, חטיבה עליונה
סוגי התוכן:
פריט מאגד
פותח ע"י:
סימה גולדפרב ריבלין, מירי אורן, רחל ארליך
שפה:
עברית

רשימת סרטים עלילתיים ותיעודיים שגיבוריהם מחוננים או מצטיינים

רשימה זו כוללת סרטים עלילתיים שמופיעות בהם דמויות מחוננות או מצטיינות בתחומן באופן מובהק.
בחלקם מתוארת דמות בעלת מאפיינים מהותיים נוספים כגון אספרגר, אוטיזם או סכיזופרניה.
הרשימה ערוכה בסדר אלפביתי של שם הסרט.
הרשימה הוכנה בעבור מחוננט – מאגר הידע של האגף למחוננים ולמצטיינים.

איש הגשם – Rain Man, בארי לוינסון, 1988: צ'רלי, איש עסקים מצליח שסלל את דרכו בכוחות עצמו, מגלה כי אביו העשיר והמנוכר נפטר והשאיר את הירושה כולה לאחיו האוטיסט שצ'רלי מעולם לא ידע על קיומו. האח האוטיסט מתגורר במוסד סגור, שם הוא מתפקד סביב אובססיות שגרתיות ומפגין גאונות מתמטית נדירה.

איש קטן ושמו טייט – Little Man Tate, ג'ודי פוסטר, 1991: פרד טייט בן השבע, בן לאם יחידנית העובדת בתפקיד מלצרית, מגלה גאונות במוזיקה ובמתמטיקה. ואולם יכולותיו הנדירות גורמות לבידודו החברתי בבית הספר.

ביחד – Together, צ'ן קאיגה, סין, 2002: סיפורו של נער גאון מוזיקלי בסין העממית העובר עם אביו לבייג’ין כדי שיוכל לממש את פוטנציאל הנגינה בכינור שטמון בו.

בילי אליוט – Billy Elliot, סטיבן דלדרי, 2000: בילי, בנו של כורה בצפון אנגליה, מחליט ללמוד בלט במקום להתאמן באִגרוף, שלא כרצון משפחתו. הסרט מתרחש על רקע שביתת כורי הפחם ב-1984.

גלן גולד, הגאון שבפנים - Genius Within: The Inner Life of Glenn Gould - מישל הוזר ופטר ריימונט, 2009: תיעוד חייו של הפסנתרן הקנדי הגאון והאקסצנטרי שפרץ לתודעה בהקלטת וריאציות גולדברג בגיל 22 והלך לעולמו בגיל 50. הסרט סוקר את התפתחותו האישית והמוסיקלית ואת הקשר בין נגינתו ואישיותו המוסיקלית לאספקטים אחרים של אישיותו וחייו.

הילארי וג'קי – Hillary and Jackie, אנאנד טאקר, 1998: סיפורן האמיתי של האחיות ג'קלין והילארי דו-פרה. הסרט מבוסס על ספר הזיכרונות של הילארי ופירס די-פרה "גאון במשפחה" המתעד את קורות חייה של ג'קלין אחותם. האחיות ליוו זו את זו בהתפתחות קריירה מוזיקלית. הילארי החלילנית פרחה ראשונה והביאה על עצמה את קנאתה של ג'קי הצ'לנית. אימונים מפרכים הפכו את ג'קי למוזיקאית המצליחה יותר, אבל נסיבות חייה הקשו עליה מאוד.

הכוכבים של שלומי – Bonjour Monsieur Shlomi, שמי זרחין, 2003: נער הסובל מדיסלקציה ומהזנחה הורית נכשל בלימודיו וחש מנודה חברתית. במתכונת במתמטיקה שבה הוא יודע את כל התשובות אך אינו מסוגל לכתוב את דרך פתרונן, מתגלות יכולותיו הגבוהות.

ודייק - Spellboun - ג'פרי בליץ, 2002: סרט תיעודי העוקב אחר שמונה ילדים המשתתפים בתחרות האיות הלאומית הנערכת מדי שנה בארצות הברית. הסרט מתעד את ההכנות של הילדים לתחרות, את יחסה של הסביבה ואת היחסים במשפחותיהם.

ויטוס – Vitus, פרדי מ' מורר, 2006: ויטוס בן השש הוא מחונן עם שמיעה אבסולוטית ותאווה אמיתית לידע. בבית הספר מתקשים לתת לו מענה, והוריו מייעדים לו קריירה של פסנתרן, אבל לילד יש חלומות משל עצמו.

חיבור פשוט – Gifted, מארק ווב, 2017: רווק מגדל את אחייניתו המחוננת בת השבע ומנסה לתת לה חיים "נורמליים" כדי להגן עליה מפני קשיי החיים שהיו לאִימה, אחותו מתמטיקאית מחוננת. ואולם אימו, סבתה של הילדה, נחושה לדחוף אותה למימוש הפוטנציאל הגלום בה.

חיוך של מונה ליזה – Mona Lisa Smile, מייק ניואל, 2003: מורה צעירה מגיעה לקולג' הנשים ולסלי לאחר מלחמת העולם השנייה ומביאה עימה רעיונות מודרניים על מקומה של האישה ועל מוסד הנישואים. היא מבקשת לחנך לדעתנות, לאמביציוזיות ולהצלחה במוסד שמרני המתנגד למעשיה.

לחלום באותיות – Akeelah and the Bee, דאג האצ'יסון, 2006 – נערה בת 11, יתומה מאב, שלה אם אדישה ואח גדול שמסובך בכנופיות מקומיות, נאלצת להשתתף בתחרות איות מטעם בית הספר. להפתעתה המרובה היא זוכה בתחרות ומקבלת את תמיכת הצוות, בעודה מתמודדת עם משפחתה הכאוטית, עם חוסר ביטחון עצום וסוללה של מתחרים מבוגרים ומנוסים ממנה.

ללכת שבי אחריו – Dead Poets Society, פיטר ויר, 1989: מורה חדש מגיע לבית ספר פרטי, שמרני ואריסטוקרטי לבנים שערכיו הם מסורת וכבוד, משמעת ומצוינות. הוא מעודד את תלמידיו לשנות את תפיסת עולמם הקונפורמיסטית דרך לימודי הספרות והשירה.

מהלכים תמימים – Searching for Bobby Fischer, סטיבן זיליאן, 1993: בהיותו בן שבע, התמכר בובי פישר למשחק שחמט לאחר שצפה באחד כזה בפארק וושינגטון. הוריו שוכרים לו מאמן רב-אומן שיטפח את כישרונו ויכניס אותו לעולם המתוח של התחרויות, אף שהוא דווקא רוצה לגדול כילד נורמלי.

ניצוצות – Shine, סקוט היקס, 1996: סיפור חייו של דייוויד הלפגוט, פסנתרן יהודי, בן לניצולי שואה. אביו, שהיה כנר בצעירותו, מלמד אותו לנגן על פסנתר ומחנך אותו לוותר על הכול לטובת הנגינה. בסופה של תחרות חשובה הוא מתמוטט נפשית ומאושפז שנים רבות בבית חולים פסיכיאטרי. הסרט מתאר את שיקומו ואת חייו לאחר שחרורו מבית החולים.

סיפורו של ויל האנטינג – Good Will Hunting – גאס ואן סנט, 1997: ויל הוא צעיר מחונן העובד בניקיון במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. זיכרונו המופלא ויכולותיו המתמטיות אינן באות לידי ביטוי בשל קשיים פסיכולוגיים. כשהוא פותר בחשאי חידה קשה במיוחד לוקח אותו פרופסור למתמטיקה תחת חסותו, בתנאי שיקבל טיפול לפי צו בית משפט.

שמי אוקטובר – October Sky, ג'ו ג'ונסטון, 1999: סיפור חייו של הומר היקאם, סופר ומהנדס אווירונאוטיקה שגדל בעיירת כורים בווירג'יניה. בשנת 1957, בעקבות שיגור הספוטניק הרוסי לחלל, החליט היקאם לבנות רקטה. לאחר עשרות ניסיונות כושלים הצליחו לבנות את הרקטה המושלמת, "אוק 25". הסרט הופק בעקבות ספרו האוטוביוגרפי "נערי הטילים" ("The Rocket Boys").

סרטים המבוססים על ספרים:
אלגנטיות של קיפוד – The Hedgehog מבוסס על ספרה של מוריאל ברברי, כתר, 2009: פלומה, מחוננת בת 11, מתכננת לשים קץ לחייה ביום הולדתה ה-12. עד אז היא עסוקה בתיעוד לעגני של משפחתה הבורגנית. במהלך השנה היא יוצרת קשר עמוק עם שוערת הבניין החבויה בעולמה ועם דייר יפני שעבר לגור בבניין. הספר מומלץ למורים למחוננים.

בורות – Holes מבוסס על ספרו של לואיס סצ'ר, עם עובד, 1998: סיפורו של סטנלי ילנטס שבעקבות קללה הרובצת על משפחתו נאשם בפשע שלא ביצע ומגיע למתקן כליאה לעבריינים צעירים, ובו חופרים בורות בגודל קבוע.

החברה הגאונה – My Brilliant Friend, L'amica genial – מיני סדרה המבוססת על ספרה של אלנה פרנטה, הספרייה החדשה, 2015. תיאור יחסיהן של לִילה ואלנה: האחת מסתפקת בחמש שנות לימוד אך מלמדת את עצמה לטינית, יוונית ואנגלית, קוראת ללא הרף ובגיל 12 מעצבת נעליים מדגמים שלא ראתה מעולם; והשנייה שקדנית ומלומדת. הספר שעליו מתבססת הסדרה מומלץ למורים למחוננים.

המשחק של אנדר – Ender's Game מבוסס על הספר מאת אורסון סקוט קארד, אופוס, 1985. אנדר בן השש יוצא לחגורת האסטרואידים כדי להציל את כדור הארץ מפולשים. חושים חדים, חמלה וגאונות הופכים את אנדר, הצעיר בילדי בית הספר, לטוב מכולם במשחקי מלחמה. ככל שהפלישה קרבה נדחף אנדר על ידי מפקדיו אל קצה גבולות יכולתו וכוח הסבל שלו.

מטילדה – מבוסס על ספרו של רואלד דאל, מרגנית, 2015: מטילדה קוראת ספרים של מבוגרים ומחשבת תרגילים מסובכים בראש כבר מגיל צעיר, אבל הוריה אינם שמים לב אליה. כשמטילדה הולכת לבית הספר היא פוגשת מבוגרים נוראים אפילו יותר. האם המבוגרים יצליחו סוף־סוף "לקלקל" את מטילדה או שהיא זו שתקלקל להם את התוכניות? הספר מומלץ למורים למחוננים.

נפלאות התבונה – A Beautiful Mind – מבוסס על ספר מאת סילביה נסאר, ידיעות אחרונות, 1998: סיפורו של ג'ון נאש, גאון מתמטי שחלה בסכיזופרניה בשנות ה-30 לחייו. לימים החלים וזכה בפרס נובל לכלכלה בשנת 1994.

נער החידות ממומביי – Slumdog Millionaire – דני בויל, 2008: צעיר תימהוני מתגלה גאון בתוכנית הפופולרית "מי רוצה להיות מיליונר?" כשהוא מצליח להגיע לשלבים המתקדמים. סיפור חייו של ילד מהפחונים של מומביי שתלאותיו, עם אחיו וילדה אחת יפה שבה הוא מאוהב, מובילות אותו ללמוד הרבה על החיים.

קרוב להפליא ורועש להחריד – Extremely Loud and Incredibly Close מבוסס על ספרו של ג'ונתן ספרן פויר, כנרת זמורה ביתן דביר, 2005. אביו של אוסקר, ילד מחונן ובעל קושי ביצירת קשרים חברתיים, נהרג בפיגוע בבנייני התאומים. אוסקר יוצא למסע בניו יורק בעקבות מפתח שהשאיר לו האב.

אולי תתעניינו גם ב...

נתיבים להוראה משמעותית
כולנו רוצים בלמידה משמעותית. איך עושים את זה בכתה?
מחוננות: הזכות והאתגר – פסיכואקטואליה 2021
ארבעה מאמרים על מחוננות שהתפרסמו בכתב העת פסיכואקטואליה, יולי 2012 על ילדים מחוננים במשפחה ועל מענים מותאמים במערכת החינוך
כלי לחלוקת תלמידים לקבוצה חברתית או לימודית - "חוזקות על פי החיות"
הכלי מאפשר למורה לחלק את ילדי הכיתה לקבוצות למידה על פי החוזקות שלהם. זוהי פעילות מקוונת שבה המורה מציגה לילדים את החיות השונות ואת חוזקותיהן, ולאחר מכן כל י...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.