דלג אל

מדע מסמר שיער

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

נושאים ותחומי דעת:
פיזיקה
פדגוגיות יעודיות:
למידה בדרך החקר, חשיבה ביקורתית, שאילת שאלות
מסגרות חינוכיות:
מצוינות 2000
שלבי חינוך:
יסודי
סוגי התוכן:
יחידת הוראה
פותח ע"י:
ליאורה דורי, גיא אשכנזי
שפה:
עברית

כיצד עובד חשמל סטטי? היחידה על כוחות ועל גופים בעלי מטען חשמלי

תלמידים פוגשים חשמל ומגנטיות בחיי היום-יום, אולם אינם מכירים את ההסברים המדעיים הקשורים לחוויה היום-יומית. יחידה זו עוסקת בכוח האלקטרוסטטי – הפן הפשוט ביותר של האלקטרומגנטיות. היא מתמודדת עם אתגר: כיצד אפשר להסביר לתלמידים את מה שהם רואים מדי יום ביומו מבלי להזדקק למושגים מיקרוסקופיים כמו אטום או אלקטרונים שאותם אינם יכולים לראות? (גם אם הם מכירים את המושגים, משמעותם אינה באמת מובנת להם). לרוב נלמדים נושאים אלה בכיתות גבוהות, לאחר שתלמידים לומדים על מבנה החומר. ואולם יחידה זו מביאה בפני תלמידי כיתות ה-ו מושגים מעולם החשמל.

ביחידה שני פרקים:
פרק א – הכוח החשמלי בפעולה: בפרק זה בוחנים התלמידים גורמים המשפיעים על המשיכה החשמלית, משתמשים במושג הכוח כדי להסביר תנועה של גופים בהשפעת כוח חשמלי ומתנסים במגוון תופעות הקשורות למטען חשמלי.
פרק ב – התלמידים מכירים חלקיקים בעלי מטען ומבדילים בין גופים הטעונים במטען חיובי או שלילי ובינם לבין גופים ניטרליים. לאחר מכן הם בונים מודלים מיקרוסקופיים המסבירים תופעות מַקרוסקופיות.

הפעילות נכתבה בעבור תוכנית מצוינות 2000 ופורסמה במאגר הידע מחוננט.

אולי תתעניינו גם ב...

משביל לשבילים, למפה
כאשר מורה מתכנן שיעור שבו הוא יודע כיצד יתחיל וכיצד יסתיים, מהו הסיכוי שחוויה חדשה תיווצר לתלמיד ולמורה?
ארבעה מארגנים בגמישות פדגוגית - ארגון סביבה, ארגון לומדים, ארגון זמן, ארגון תכנים
ארבעה מארגנים בגמישות פדגוגית ומתן המענה להם אשר מותאם לתלמידים מחוננים ומצטיינים בכיתה ההטרוגנית
הגפן והיין בשביל ישראל
שביל ישראל מזמן למידה רחבה במגוון נושאים. מרכזי מחוננים פיתחו קורסים ושיעורים הנלמדים באמצעות היכרות עם קטע השביל הסמוך אליהם
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.