דלג אל

פיתוח מקצועי בהתחדשות למידה

פתיח

תהליכי הפיתוח המקצועי מתבססים על העקרונות הבאים:

 • לכל בעל תפקיד תהליך פיתוח מקצועי מותאם במגוון אפשרויות, מתודות ומסגרות המשלבות למידה על אודות המסלולים, תחומי הדעת, מיומנויות, כלים וסביבות מקוונות.
 • לכל מורה ובעל תפקיד תוצע לבחירה מעטפת פנים בית ספרית של קהילה והדרכה
  ומעטפת חוץ בית ספרית אזורית, מחוזית או ארצית – המתבצעת פנים אל פנים או וירטואלית, בלמידה עצמאית או שיתופית.
 • תוכנית הכשרה מודולרית רב־שנתית, בדגש על חיזוק הקהילה הבית ספרית.

מורה במקצועות המח"ר

חזרה לראש הדף
מורה במקצועות המח"ר

למורה תינתן אפשרות בחירה מבין המסלולים האלה:

 1. כוורת - סביבה מתוקשבת הכוללת קורסים דיגיטליים מקוונים שמהם המורה יכול לבחור את הרלוונטיים עבורו - התכנים שייכללו יהיו מתחומי הדעת, מיומנויות נדרשות, אוריינות דיגיטלית.
 2. תהליכי פיתוח מקצועי בתחום הדעת שהמפמ"ר מוביל - היקף למידה 30 שעות, כמו כן במסגרת הגפ"ן אפשר יהיה לקיים אשכול הדרכה המשלב כמה מדריכי מפמ"ר במגוון מקצועות המח"ר.
 3. איחוד מול ייחוד - מסלול המשלב בין רכיבים גנריים ודיסציפלינריים- היקף למידה 30 שעות בשנה.
 4. קבוצות למידה מחוזיות רב־תחומיות בדגש על כלים ומיומנויות בהוראה-למידה-הערכה במקצועות המח"ר, לצד היכרות והתנסות בכלים דיגיטליים - היקף למידה 30 שעות בשנה.* בתשפ"ד יורחבו הקבוצות לקהילות ויעסקו בהוראה והערכה בין־תחומיות, בהכנה לכתיבת עבודה וברעיונות הגדולים.
 5. קהילה ארצית למורים שותפי פיתוח ומומלצים על ידי מנהל או המפמ"ר להכשרה להובלת קהילות רב־תחומית שנת הלימודים תשפ"ד. היקף הלמידה יהיה 60 שעות בשנה הראשונה.
 6. הדרכה פנים בית ספרית על ידי מדריכים של מקצועות המח"ר.
 7. תמיכה פנים בית ספרית על ידי מורה מוביל מח"ר, רכז מקצוע, רכז פדגוגי, רכז תקשוב ורכז הערכה.
 8. למורים המלמדים בנתיב הדיגיטלי נבנה מסלול ייחודי המשלב 30 שעות לקראת תשפ"ג ועוד 30 שעות במהלך שנת הלימודים.
 9. למורים המלמדים בנתיב שותפי פיתוח – למורים שעברו השתלמות מפמ"ר בנושא יוצע מתווה פיתוח בקהילה ארצית (ראו סעיף 5). למעוניינים להצטרף למסלול יוצע מתווה של 30 שעות השתלמות הכשרה לקראת תשפ"ג ו־30 שעות השתלמות מלווה במהלך השנה הראשונה.

מורה מוביל צוות מח"ר

חזרה לראש הדף
מורה מוביל צוות מח"ר

א. כמורה של אחד ממקצועות המח"ר מורה זה לומד באחת ממסגרות הלמידה של מורי מח"ר - למידה אישית מותאמת לצרכיו כמורה מח"ר וגם עומדת לרשותו אפשרות בחירה באחד מהמסלולים האלה:
ב. קהילה מחוזית של מובילי המח"ר - קהילה זו תעסוק בהיכרות עם מגוון מקצועות המח"ר בהתחדשות למידה, במיומנות הובלת קהילה בית ספרית, בחקר פרקטיקה של ההוראה-למידה. קהילה זו תובל ברמה מחוזית בשיתוף עם מהלך "השקפה", תלווה את מוביל המח"ר ותיתן לו כלים לתפקיד מוביל המח"ר בבית הספר - היקף למידה 30 שעות בשנה.
ג. קהילת מובילי מח"ר המובלת על ידי רשת חינוכית. הרשתות יובילו קהילות בדומה למחוזות.
ד. הדרכה של מדריך מורה מוביל מח"ר. הדרכה פרסונלית או בקבוצות קטנות הממוקדת בהבניית יסודות עבודה שיתופית ומיומנויות נדרשות.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.