דלג אל

יום הצדק החברתי הבין לאומי, 20.2

יום הצדק החברתי הבין לאומי, 20.2

המונח 'צדק חברתי' נטבע באמצע המאה ה-19 ומשמעו חלוקה צודקת של משאבים חברתיים וכלכליים על ידי מוסדות השלטון לאזרחים. הרעיון הוא שיתרונות חברתיים כגון תעסוקה, שירותי חינוך, טיפול רפואי, דיור, קניין ומנגד חובות כגון שירות צבאי, מיסים וכיו"ב הם תוצר של שיתוף פעולה בין אנשים ועליהם להיות מחולקים מתוך עקרונות צדק כוללים.

פילוסופים רבים עסקו בנושא זה בהרחבה. בבסיס רעיון הצדק החברתי אצל כולם עומד אידיאל של שוויון בין בני אדם ושל חברה המאפשרת קיום הוגן ליחידים ולקבוצות מיעוט ומקבלת את השונה כמות שהוא. ההכרזה על יום הצדק החברתי הבין-לאומי החל ב-20.2 מתמקדת בהבטחת הכנסה הוגנת לכל העובדים, בהגנה סוציאלית, בדיאלוג חברתי, בעקרונות יסוד ובזכויות בעבודה.

חזרה לראש הדף

התוכנית "אור ממזרח נשים פורצות דרך מארצות האסלאם" (כיתות ה-יב)

התוכנית "אור ממזרח נשים פורצות דרך מארצות האסלאם" (כיתות ה-יב)

התוכנית מעלה לסדר היום החינוכי נשים על הרצף ההיסטורי בקהילות היהודיות בארצות האסלאם ומנפצת סטראוטיפים מגדריים ועדתיים. היא חושפת עושר תרבותי רחב ומגוון באמצעות נשים פורצות דרך שהן סמל ומופת להנהגה תרבותית. התוכנית כוללת מדריך למורה ו-28 יחידות לימוד. כל יחידה מתייחסת לאישה פורצת דרך אחרת, והיא מיועדת לתלמידי כיתות ה-יב. רמת התכנים והמשימות בתוכנית מתאימות לתלמידים בחטיבת הביניים. מובן שהמורים והמורות יוכלו להתאים אותן לתלמידי כיתות ה-ו ולתלמידי כיתות י-יב. בתי הספר יכולים לעסוק בכל הנשים שבתוכנית או לבחור להתמקד בכמה מהן לפי שיקול דעתם. מומלץ ללמוד כל אחת מהיחידות שני שיעורים רצופים ובמסגרות שונות ומגוונות.

> לחוברת "אור ממזרח נשים פורצות דרך מארצות האסלאם"

חזרה לראש הדף

הוראה רגישה מגדרית

הוראה רגישה מגדרית

"אני רוצה לחיות בעולם שבו גברים ונשים אינם מוגבלים על ידי תפקידי מגדר" (צ'יממנדה נגוזי אדיצ'ה). האם ורוד הוא צבע של בנות; האם בנים מוצלחים יותר מבנות במתמטיקה ובפיזיקה; האם אימהוּת היא אכן המימוש המושלם של נשיות; האם קריירה היא משאת נפשו של כל גבר – שאלות אלו ואחרות מעסיקות בנים ובנות, נשים וגברים בצורה מודעת ולא מודעת גם יחד. מורה בכל תחום דעת מקצועי, יש לך היכולת לעצב חשיבה שוויונית בקרב התלמידים.

שלוש יחידות לימוד מקוונות שייתנו לך את התשתית לקידום שוויון מגדרי אצלך בכיתה

בשלוש היחידות יינתן מענה על מגוון שאלות בנושאי מגדר: האם מגדר הוא עניין ביולוגי טבעי או דווקא תלוי תרבות, זמן וסביבה; מאין הגיעה המילה מגדר ולמה פתאום שומעים אותה כל הזמן; מה זה בכלל מגדר והאם זה משהו ששייך רק לנשים; איך מתחבר לכל זה המושג פמיניזם? ומה עם גברים ופמיניזם – כיצד הם מסתדרים יחדיו; איך מורות ומורים יכולים להשפיע על השוויון המגדרי בחברה; הוראה רגישת מגדר – מה זה אומר בכלל.

אי שוויון בין המינים בחברה

אי שוויון בין המינים בחינוך

כלים יישומיים בכיתה

חזרה לראש הדף

"ואלס להגנת הצומח" - הסיפור מאחורי השיר

"ואלס להגנת הצומח" - הסיפור מאחורי השיר

נעמי שמר לא הייתה חברה ב"חברה להגנת הטבע" ואת השיר שמחזיר אותנו לילדות ולימי התום, היא לא כתבה על פרחים מוגנים

ה"ואלס להגנת הצומח" שכתבה נעמי שמר ושלמדנו בילדות בהקשר של אהבת הטבע ושמירה על הפרחים המוגנים, השיר שנחשב לאחד השירים הירוקים האהובים בישראל הוא בעצם שיר נגד תופעת ההטרדות המיניות של נשים, נערות וחיילות בארץ בשנות הששים.

הדוברת בשיר היא לא פרח מוגן אלא אישה שמספרת: "רַק עָלַי אֵין הַחֹק מַשְׁגִּיחַ", "רַק עָלַי אִישׁ אֵינוֹ שׁוֹמֵר" ו"לוֹ הָיוּ לִי עָלֵי-גָּבִיעַ" (עלים חיצוניים שמגנים על חלקי הפרח הפנימיים) "אָז, הָיָה מַצָּבִי אַחֵר!". היא זועקת: "הִסְתַּכְּלוּ מַה שֶּׁקּוֹרֶה לִי בַּדֶּרֶך: כָּל אֶחָד עוֹבֵר-חוֹטֵף-קוֹטֵף-קוֹלֵעַ לוֹ זֵר – לוֹ הָיִיתִי חַיָּה אוֹ פֶּרַח אָז הָיָה מַצָּבִי אַחֵר!"

לסיפור המלא
הקלטה הראשונה של השיר בביצוע "האחיות שמר"

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.